FOTO |
BRUSEL - Summitu Ruska a Európskej únie v čiernomorskom letovisku Soči bude dominovať energetika. Rokovanie prezidenta Vladimira Putina so šéfom Európskej komisie José Barrosom, s vysokým predstaviteľom únie pre zahraničnú politiku Javierom Solanom a rakúskym kancelárom Wolfgangon Schüsselom by malo predznamenať júlový summit skupiny G8 v Petrohrade.
Únii ide o hlbšie energetické partnerstvo založené na prehľadnosti, konkurencii a vyváženosti, povedala v utorok hovorkyňa eurokomisie Emma Udwinová. Podľa nej však nesmie Európa vystupovať v úlohe prosebníka.
V Európe vyvolalo januárové prerušenie dodávok plynu na Ukrajinu obavy z prílišnej závislosti od Ruska. V apríli zase ruskí predstavitelia vrátane Putina, pohrozili, že by sa Rusko mohlo namiesto na Európu obrátiť na trhy v Číne a Indii. Dôvodom bola neochota Európanov vpustiť monopolného ruského vývozcu plynu Gazprom do miestnych distribučných sietí.
Únia rokuje s Moskvou aj o energetickej charte, ktorá by otvorila ruské plynovody ďalším spoločnostiam. To by de facto znamenalo, že by do Európy mohli prichádzať "neruské" dodávky z oblasti Kaspického mora. Od summitu však v tomto smere nečakáme veľký skok dopredu, pripustila Udwinová.
Diskusiu teraz určuje skôr Moskva, európski predstavitelia však upozorňujú, že o veľa ide aj Rusku. Únia je jeho najväčším obchodným partnerom. Rusko by síce mohlo dodávať energie aj inde, ale znamenalo by to preň značné investície. Únia je pre Rusko veľkým zákazníkom, povedala Udwinová: "Je to obojsmerné partnerstvo výhodné i pre Rusko."
Ruský veľvyslanec pri únii Vladimir Čižov prekvapil pred summitom výrokmi, že vzájomné vzťahy sťažilo rozšírenie únie o bývalé komunistické krajiny. Únia sa pre nás s rozšírením nestala ľahším partnerom, povedal v rozhovore s denníkom Financial Times. "Niektorí noví členovia so sebou priniesli do únie vlastné imaginárne bolesti z minulosti," povedal Čižov.
Rusko musí chápať, že rozšírenie je nová realita a že mu prináša aj nové výhody, povedala hovorkyňa eurokomisie. V únii je osem nových členov, ktorí Rusko dobre poznajú. Zisťujú, že v únii je stále na prograne dňa, dodala.
Výroky ruského veľvyslanca mierili podľa expertov v Bruseli najmä na pobaltské štáty a na Poľsko, ktoré je okrem iného jedným z najhlasnejších kritikov ruskej energetickej politiky. Napríklad poľský minister obrany Radoslaw Sikorski prirovnal v apríli baltský projekt plynovodu medzi Ruskom a Nemeckom, ktorý sa vyhýba Poľsku, k dohode Molotov - Ribbentrop, ktorá pred druhou svetovou vojnou viedla k rozdeleniu Poľska.
Ruský analytik Sergej Karagonov podľa Euobservera nedávno povedal pre ruskú spravodajskú agentúru Ria Novosti, že moderný energetický boj "je silný katalyzátor" na obnovu rivality z čias studenej vojny. "Nádej na vytvorenie efektívnej koalície silných a zodpovedných národov proti šíreniu jadrových zbraní, terorizmu a iných nových hrozieb pre celosvetovú bezpečnosť je stále vágnejšia," povedal Karagonov. "Dúfam, že sa mýlim," dodal.
(čtk)
Šéf eurokomisie José Barroso (na snímke vľavo) bude rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom (na snímke vpravo) najmä o energetike. Na rokovaní sa zúčastní aj predstaviteľ únie pre zahraničnú politiku Javier Solana a rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel. FOTO - SITA |