Firma Kronospan, ktorá sa zaoberá drevárskou výrobou, chce na Slovensku vytvoriť spolu 500 pracovných miest v Prešove a vo Zvolene. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK |
BRATISLAVA - Zatiaľ nie je iste, či cyperská firma Kronospan dostane od štátu miliardové stimuly, alebo nie. Cyperčania chcú na Slovensko priniesť 12-miliardovú investíciu a žiadajú podporu vyše tri miliardy korún. Nepýtajú peniaze, ale desaťročné daňové prázdniny. Vládu včera o tom informoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva László Pomothy. Kabinet to "vzal na vedomie".
Ak investor stimuly nedostane, investíciu podľa rezortu hospodárstva presunie do Poľska a zruší 500 pracovných miest, ktoré doteraz na Slovensku vytvoril. Vláda to zobrala na vedomie.
Kronospan podľa podnikateľov z Klubu 500, kde sú vlastníci podnikov nad 500 zamestnancov, vládu vydiera. Veľkopodnikatelia vláde radia: žiadnu pomoc im neposkytujte. "Investíciu považujeme za predraženú a ešte horšiu ako v prípade juhokórejského Hankooku," povedal výkonný riaditeľ klubu Tibor Gregor. Podľa neho by bolo lepšie, keby sa Slovensku firmy ako Kronospan radšej "zďaleka vyhýbali".
Aj podľa Podnikateľskej aliancie Kronospan vládu vydiera. "Dá sa to tak chápať," povedal výkonný riaditeľ aliancie Róbert Kičina. Na rozdiel od Gregora však nie je proti podpore pre Kronospan. "Ak vyhoveli pravidlám vlády, treba im to dať," povedal Kičina.
Štátny tajomník Pomothy obavy podnikateľov chápe, ale o vydieranie podľa neho nejde. "Je to normálny proces rokovania medzi dvoma subjektmi, nepovažujem požiadavky investora za vydieranie," povedal s tým, že ak si podnikatelia kladú nejaké podmienky, "je to úplne normálna vec nielen u nás, ale na celom svete." Kronospan podľa Pomothyho žiada podporu v súlade s pravidlami pre štátnu pomoci, ktoré vláda schválila koncom minulého roku.
Ak by napokon cyperská firma aj investičné stimuly dostala, nebude to tak skoro. Vláda musí žiadosť poslať do Bruselu, aby sa vyjadril, či je táto štátna pomoc v súlade s pravidlami Európskej únie. Pomothy tvrdí, že to potrvá niekoľko mesiacov, možno aj celý rok. "Terajšia vláda sa s tým už asi zaoberať nebude, lebo pravdepodobne ešte nebude mať stanovisko z Bruselu."
Konateľ pobočky Kronospoanu v Prešove Dušan Šneider odkazuje: "Nikoho nevydierame." Na Slovenku už firma investovala vyše dve miliardy korún vo svojich závodoch v Prešove a Zvolene. "Neprišli sme sem špekulovať, ale seriózne podnikať." Informáciu z materiálu rezortu hospodárstva, podľa ktorej Kronospan zo Slovenska úplne odíde, ak nedostane daňové úľavy, nie sú podľa Šneidera pravdivé. Prečo sa to dostalo do ministerského materiálu, sa nám nepodarilo zistiť. Minister hospodárstva Jirko Malchárek bol aj so svojím hovorcom na pracovnej návšteve v Moskve, Pomothy nedvíhal telefón.