Premiér Olmert a americká ministerka zahraničia Condoleezza Riceová. FOTO - SITA/AP |
Olmert nie je takou viditeľnou politickou figúrou ako Šaron a očakávalo sa, že na Američanov nezapôsobí tak ako jeho predchodca. A nielen preto, že je pre nich stále neznámou tvárou. Bush stráca, kde sa dá a nechce sa púšťať do ďalšieho riskantného podniku.
So Šaronom to bolo iné. Hoci reči o tom, že Bush a Šaron sú veľkí priatelia, neboli zrejme celkom presné, faktom je, že prezident si bývalého generála vážil a pozval ho aj na svoj ranč. To sa ešte stále považuje za poctu.
Nevie sa, či to bol len jeden z Bushových "preklepov" alebo idealistických momentov, ale keď ho pred štyrmi rokmi nazval "mužom mieru", jeho arabskí spojenci to považovali za veľmi nepodarený žart. Sám Bush sa potom v súkromí poopravil. Podľa Washington Post Šaronovi povedal: "Ste mužom bezpečnosti, ešte by ste mohli popracovať na tom mieri."
Šaronova hviezda bola u Busha vysoko hlavne po 11. septembri. Šaron bol lídrom krajiny, ktorá azda najlepšie vedela, čo je to terorizmus a neváhal sa pridať k Bushovi.
Medzi blízkovýchodnými analytikmi panuje názor, že Šaron bol za americkým rozhodnutím ignorovať Jásira Arafata. Musel však sľúbiť, že mu nesiahne na život. Bush tiež podporil Šaronov plán na odchod z Gazy a veľmi jasne povedal, že rozsah židovských osád na západnom brehu je taký, že sa nedajú všetky zrušiť.
Včera sa mu pokúšal svoj plán jednostranného odchodu zo západného brehu predať Ehud Olmert. S Bushom ho spája akurát láska k športu, o nejakej "chémii" medzi nimi nemôže byť vraj ani reči.
Navyše Olmert prišiel v najmenej vhodnom čase. Ako napísal denník Jediot Achronot, americké médiá sa viac ako jeho návštevou zaoberali ilegálnymi imigrantmi či tým, ako Bush stráca svoju konzervatívnu základňu. Keď do Ameriky prišiel Šaron, bol vždy na titulných stranách.
Olmerta v amerických novinách prezentovali skôr platené celostranové inzeráty. Jeden v New York Times Olmerta vítal v Amerike a želal mu veľa úspechov pri rozhovoroch s Bushom, druhý vo Washington Post zase tvrdil, že Olmertov plán je nebezpečný. Prvý si objednala pobočka Olmertovej strany Kadima, druhý Americká sionistická organizácia. Jej líder sa tak pomstil za to, že ho Olmert nepozval na stretnutie s americkými židovskými organizáciami. (mik)