KOŠICE - Krajský úrad životného prostredia v Košiciach zrušil svoje pôvodne kladné vyjadrenie k návrhu na určenie dobývacieho priestoru na Jahodnej, kde chce kanadská spoločnosť Tournigan Gold Corporation prostredníctvom svojej slovenskej dcérskej spoločnosti Kremnica Gold ťažiť urán.
Ložisko, na ktorom už Kanaďania robia prieskumné vrty, obsahuje približne 1,4 milióna ton rudy s vysokým obsahom uránu a molybdénu. Jeho hodnota predstavuje pri súčasných cenách okolo 7 miliárd korún. Určenie dobývacieho priestoru je základným predpokladom na vydanie povolenia na ťažbu.
Milan Murín vedúci oddelenia ochrany prírody a krajiny povedal, že katastrálne územie Kamenné, na ktorom sa nachádza ložisko, nebolo podľa pôvodných podkladov súčasťou národného zoznamu chránených vtáčích území, na ktoré sa vzťahujú prísne ochranárske pravidlá. Ukázal to až podrobný zoznam parciel.
Zmena postoja štátnej správy ochrany prírody súvisí aj s novelou Zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA), ktorá upravuje aj zákon o ochrane prírody a krajiny. Novela nadobudla platnosť vo februári tohto roku.
Predseda Obvodného banského úradu v Košiciach Dušan Čellár má pochybnosti, či správne interpretoval novelu zákona. Preto požiadal o odborné stanovisko a výklad zákona ministerstvo životného prostredia. "Určenie dobývacieho priestoru je čisto administratívny krok. Podľa nášho názoru môžeme o vplyve na životné prostredie hovoriť v rámci ďalšieho konania až pred vydaním rozhodnutia a ťažbe, čo je na míle vzdialené."
Ako ďalej povedal, banský úrad počká na odpoveď z ministerstva, až potom rozhodne. "Keď bude požiadavka krajského úradu životného prostredia v súlade so zákonom, vyzveme spoločnosť Kremnica Gold na doplnenie podania a konanie prerušíme. Keď sa dozvieme, že to je nad rámec zákona, rozhodnutie vydáme hneď."
Právnik: Banský úrad porušil banský zákon
Nevyhnutným predpokladom vydania rozhodnutia o určení dobývacieho priestoru je právne záväzné stanovisko príslušného stavebného úradu. Predseda Banského úradu v Košiciach Dušan Čellár tvrdí, že oň požiadal mestskú časť Košice-Sever, ktorá proti návrhu nenamieta. Po zlúčení viacerých stavebných úradov však táto kompetencia patrí Miestnemu úradu mestskej časti Staré Mesto. "Dodnes sme žiadosť v súvislosti s Jahodnou nedostali, hoci táto povinnosť vyplýva z banského zákona. Bez nášho stanoviska banský úrad nemôže rozhodnúť," povedala pre SME vedúca oddelenia výstavby v Starom Meste Iveta Kramárová.
Ako povedala, o snahe kanadskej spoločnosti ťažiť na Jahodnej urán sa dozvedela len z médií a od ochranárov. Podľa nej "územný plán neráta s banskou činnosťou v tejto lokalite. Myslím si, že dôležité je aj posúdenie vplyvu na životné prostredie, pretože ide o chránené vtáčie územie".
Podľa právnika Jozefa Šuchtu, poradcu občianskeho združenia Sosna, ktoré sa postavilo na čelo odporu proti ťažbe uránu v bezprostrednej blízkosti Košíc, banský úrad porušil banský zákon: Podľa neho je neprípustné, aby banský úrad "servilne nadbiehal ťažobným firmám" a lobingom podporoval za každú cenu ťažbu strategickej suroviny. (sen)