Väčšina popráv bola v Číne, Saudskej Arábii, Iráne a USA, pričom medzi popravenými boli aj deti a duševne chorí ľudia.
V niektorých krajinách, napríklad v Japonsku, odsúdencovi dokonca neoznámia, že ho idú popraviť. Amnesty International hovorí, že skutočný počet popráv je určite vyšší.
Organizácia skúmala aj vojnu proti terorizmu, v rámci ktorej svetové demokracie podkopávajú princípy medzinárodného práva. Najviac na to doplácajú chudobní a znevýhodnení ľudia. "Vlády paralyzovali chod medzinárodných inštitúcií, utrácali verejné zdroje v snahe zaistiť si vlastnú bezpečnosť a pod zámienkou vojny proti teroru zatvárali oči nad masovým porušovaním ľudských práv," povedala generálna tajomníčka Amnesty International Irene Khanová.
Veľkú hrozbu pre ľudská práva predstavujú dvojaké štandardy, ktoré uplatňujú garanti svetovej bezpečnosti a vplyvné demokracie sveta. Amnesty International poukázala na neprístupné "vyvážené mučenie", ktorého sa dopúšťajú USA v Guantáname.
Správa kritizuje Európsku úniu, že "strkala hlavu do piesku" pred porušovaním ľudských práv v Číne a Rusku, ktoré sú jej významnými obchodnými partnermi.
Podobne OSN a Africká unia boli neschopné a ľahostajné pri riešení konfliktu v sudánskom Darfúre, ktorý si vyžiadal tisíce životov a milióny ľudí pripravil o domov. (čtk, sita)