Učiaca sa organizácia - rozvoj pracovníka i celej firmy

Na vzdelávanie a rozvoj manažérov sa bežne pozeralo ako na zvláštnu funkciu podniku. Vzdelávanie sa vnímalo ako výsledok zvláštneho snaženia vzdelávateľov a konzultantov zlepšiť schopnosti, znalosti a postoje manažérov.

Koncepcia učiacej sa organizácie vnáša do diskusie nový rozmer. Namiesto toho, aby sa o nej hovorilo ako o samostatnej funkcii, považuje sa celá organizácia za učiaci sa systém, kde sa jednotlivci učia z činností, ktoré sa v organizácii vykonávajú, a kde sa organizácia ako celok učí z aktívnej súčinnosti jednotlivcov, uvádza publikácia Vzdelávanie a rozvoj manažérov (Grada). Podľa nej si učiaca organizácia vyžaduje zmeny ľudských rolí, štýlov riadenia a spôsobu, akým sa pozerá na človeka ako na vynaliezavého. Takisto núti vzdelávateľa, aby prehodnotil ich roly.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Situácia na svetových trhoch sa zmenila, a hoci v spôsoboch podnikania nastala novách epocha, zmenilo sa len veľmi málo vo výchove manažérov v podnikoch a obchodných školách. Až na konci osemdesiatych rokoch sa začalo k vzdelávaniu manažérov pristupovať po novom tak, aby sa zabezpečila hodnota aj návratnosť času a investícií do procesu zvyšovania riadiacich schopností. Rýchlo sa meniaca situácia na trhoch a nové požiadavky zákazníkov zvýšili tlak na takmer všetky organizácie, aby sa stali pružnejšími, vnímavejšími a rýchlejšími vo vývoji a zavádzaní nových alebo lepších výrobkov a služieb.

Organizáciu, ktorá je charakterizovaná ako pohotovo reagujúca na trh, prenášajúca zodpovednosť v rozhodovaní na svojich zamestnancov a pripravená na zmenu, možno označiť ako učiacu sa organizáciu. Podstatou učiacej sa organizácie však nie je vzdelávanie, ale rozvoj a sebavzdelávanie samotného pracovníka, ale aj organizácie ako celku. Sebavzdelávanie spočíva totiž v riešení problémov a organizácia sa učí tým, ako problémy rieši. Napokon učenie sa zo samotnej práce sa tu chápe ako jedna z podstatných častí manažérovej práce. Podľa názorov odborníkov, ako sa učiaca organizácia rozvíja, musia sa používať také techniky, ako je rotácia pracovníkov, plánované získavanie skúseností a vytváranie krátkodobých projektových tímov.

SkryťVypnúť reklamu

Organizácia sa učí tým, že koriguje svoje správanie, rozhodnutia a pritom vychádza z informácií, ktoré získava z vnútorného a vonkajšieho prostredia. Vnútorné prostredie to môže byť napríklad inovácia nových výrobkov, výsledky analýzy podnikovej klímy, návrhy alebo kritiky na poradách, finančné správy. Netreba však zabúdať ani na informácie z vonkajšieho prostredia - sťažnosti zákazníkov, otváranie nových trhov, výskyt nových technológií, konanie konkurencie, zmeny záľub zákazníka.

Správna učiaca sa organizácia by tiež mala:

- mať takú atmosféru, ktorá povzbudzuje jej členov, aby sa učili, rozvíjali svoje možnosti (ľudia robia viac, než je ich povinnosťou, vyvíjajú iniciatívu, rozvíjajú svoju inteligenciu a realizujú sa v práci),

- rozširovať kultúru učenia aj na zákazníkov, dodávateľov a iných významných partnerov, kedykoľvek je to možné (niektoré programy komplexného riadenia kvality obsahujú spoločné semináre s dodávateľmi, pozývajú zákazníkov, aby sa zúčastňovali vnútropodnikových vzdelávacích a rozvojových programov),

SkryťVypnúť reklamu

- stavať stratégiu rozvoja ľudských zdrojov do stredu svojej podnikovej politiky tak, že sa procesy individuálneho učenia sa a učenia sa organizácie stávajú jednou z hlavných podnikových činností,

- uskutočňovať nepretržitý proces premeny organizácie.

(r)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 831
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 070
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 039
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 481
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 829
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 763
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 521
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 287
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu