BRATISLAVA – Vláda sa nestotožňuje s názorom, podľa ktorého na severovýchode Slovenska existuje namiesto dvoch komunít – rusínskej a ukrajinskej, iba jedna – rusínsko-ukrajinská. Povedal to vicepremiér pre národnosti Pál Csáky. Podľa neho údajne existuje aj záznam, že bývalý podpredseda vlády Kalman podpísal v roku 1996 dohodu o uznaní len jednej spoločnej komunity.
„Vláda žiadnu takúto dohodu neuzná, každý má právo na slobodné rozhodnutie, či patrí k menšinovej komunite, alebo sa bude hlásiť za občana slovenskej národnosti. Bude na občanovi, aké kolónky vyplní na sčítacom hárku, a potom aj rusínsky, aj ukrajinský zväz bude musieť rešpektovať čísla, ktoré budú výsledkom sčítania ľudu,“ povedal.
V tejto súvislosti vyznieva rozporuplne petícia Za zachovanie jednoty etnika vyhlásená v minulých dňoch v Košiciach. Podľa jej organizátorov, podporovaných Zväzom Rusínov-Ukrajincov, by etnikum na severovýchode Slovenska malo v blížiacom sa sčítaní ľudu vystupovať nie vo dvoch kolónkach Rusíni a Ukrajinci osobitne, ale pod spoločným názvom. Obidve národnosti sa uvádzali zvlášť už pri sčítaní v roku 1991.
Od petície sa včera dôrazne dištancovalo Združenie inteligencie Rusínov Slovenska s tým, že pod rúškom zjednotenia sa skrývajú „ciele proukrajinských síl“.
Podľa združenia tieto sily podporujú neexistujúcu rusínsko-ukrajinskú menšinu. „Časť ukrajinských funkcionárov si za štyridsať rokov totality vďaka štedrým dotáciám zvykla na slušný štandard a nechce sa zmieriť s poklesom financií v posledných rokoch.“ Podľa združenia sa organizátori petície obávajú, ako dopadne sčítanie ľudu.
Počet Ukrajincov je totiž neistý. Ako vyhlásil predseda združenia Michal Šteňo: „V prieskumoch Spoločenskovedného ústavu SAV z Košíc 91 percent občanov severovýchodného Slovenska uvádza, že necíti žiadnu väzbu na ukrajinský národ, na jeho jazyk, kultúru a históriu.“
TÁŇA RUNDESOVÁ