V Srbsku platia dináre a v Čiernej Hore eurá. Obidva štáty majú vlastný rozpočet. Spájalo ich len päť ministerstiev, prezident a parlament s minimálnymi právomocami. "Aj armáda už čaká len na symbolické prestrihnutie," hovorí predseda čiernohorského parlamentu Ranko Krivokapič. Vznik nezávislej Čiernej Hory je podľa neho skôr otázkou niekoľkých týždňov ako mesiacov.
Prvým krokom k nezávislosti bude deklarácia parlamentu o nezávislosti. Skôr, ako sa tak stane, musí predseda referendovej komisie František Lipka oznámiť oficiálne výsledky.
Ako bude rozpad torza bývalej Juhoslávie pokračovať, už nie je len v rukách Čiernej Hory. Rozbehnú sa rozhovory o rozdelení medzi Podgoricou a Belehradom. Vláda aj probelehradská opozícia akceptovali podmienky referenda, je preto vylúčené, aby srbská strana rozpad únie zablokovala. Zaväzuje ju na to aj ústavná dohoda z roku 2003. Ako rýchlo to pôjde, je však otázne.
"Vzhľadom na nevraživosť medzi srbskými a čiernohorskými politikmi sa očakáva, že na celý proces bude dohliadať Európska únia. Tak, ako to bolo pri príprave referenda," povedal nemenovaný diplomat, ktorý sa zúčastňuje na rokovaniach so srbskou a čiernohorskou stranou.
Čierna Hora doteraz pri integrácii do únie platila daň za to, že Belehrad nevydal do Haagu vojnových zločincov. Teraz už zodpovednosť voči medzinárodnému trestnému tribunálu zostane len na Srbsku.
To sa stáva nástupníckym štátom, čo znamená, že preberá všetky práva a povinnosti. Na rozdiel od Čiernej Hory preto nemusí žiadať o medzinárodné uznanie a členstvo v medzinárodných organizáciách. Nemusí ani žiadať o novú stoličku v Organizácii Spojených národov.
MIREK TÓDA, Podgorica