BRATISLAVA - Ministerstvo hospodárstva sa odmieta vyjadriť k otázke, v akom štádiu je predaj 49 percent akcií Transpetrolu ruskej ropnej spoločnosti Rusnefť. Firma pred časom Protimonopolnému úradu oznámila, že akcie od Jukosu odkúpila a ten predaj minulý týždeň schválil. Slovenská vláda má však podľa zmluvy s Jukosom z roku 2002 právo predaj do polovice budúceho roka zastaviť, pričom naposledy naznačovala, že by akcie chcela získať späť.
Pre firmy by mohlo byť riskantné, keby Rusnefť kúpila akcie Transpetrolu bez toho, aby nemala istotu, že obchod je právne v poriadku. Advokát Tomáš Kamenec nevylúčil, že slovenská strana už mohla dať súhlas na odpredaj akcií. "Je pred voľbami a nie je teda isté, či spoločnosti od vlády nakoniec súhlas dostanú. Firmám by som uzatvorenie trantakcie bez oficiálneho súhlasu slovenskej vlády neodporučil," povedal. Ministerstvo hospodárstva špekulácie nepotvrdilo ani nevyvrátilo. Hovorca rezortu Robert Beňo odmietol odpovedať na otázku, či Jukos súhlas už dostal. "Minister Jirko Malchárek situáciu analyzuje prostredníctvom renomovaných právnych kancelárií. Teraz môžem len zopakovať jeho konštatovanie, že situácia sa nevyvíja tak, aby bolo nutné rozhodnúť do volieb," povedal v pondelok. Rovnako odmietol vysvetliť, čo skúmajú právnici. K problematike sa vyjadríme koncom týždňa po návrate ministra Malchárka z Moskvy, povedal.
Ani Rusnefť na otázku SME, či ministerstvo hospodárstva takýto súhlas už dalo, do našej uzávierky neodpovedala. K otázke sa tiež nevedel vyjadriť šéf Transpetrolu Štefan Czucz. Transpetrol podľa neho v súčasnosti s Rusnefťou nijako nekomunikuje.
Postoj Slovenska k obchodu sa počas posledných mesiacov menil. Koncom decembra Malchárek po návrate z rokovania s generálnym riaditeľom Rusnefti Michailom Gucerijevom vyhlásil, že je pripravený predaj odsúhlasiť. Vo februári sa Jukos a Rusnefť dohodli, o dva mesiace neskôr však premiér Mikuláš Dzurinda povedal, že Slovensko ešte potrebuje čas, aby svoj postoj zvážilo.
Malchárkova ochota ponechať v Transpetrole ruský vplyv sa totiž stretla s kritikou. Ďalšia ruská ťažobná spoločnosť ako majiteľ slovenskej prepravnej spoločnosti by totiž mohla blokovať plány na dovoz konkurenčnej kaspickej ropy ropovodom Družba. (lh, ik)
Rusnefť priamo Slovnaftu ropu nedodáva
Ropná spoločnosť Rusnefť nepatrí k hlavným dodávateľom ropy pre slovenskú rafinériu Slovnaft. Spoločnosť odoberá ruskú ropu od viacerých spoločností, napríklad od Lukoilu, ktorý je najväčším dodávateľom a má na celkových dodávkach pre rafinériu zhruba tretinový podiel, povedala SME hovorkyňa spoločnosti Hana Šimková.
Zvyšné dve tretiny nakupuje Slovnaft cez veľkoobchodnú spoločnosť, ktorá skupuje ropu od viacerých ruských ťažobných spoločností. Medzi jej hlavnými dodávateľmi Rusnefť nie je. Šimková však nevylúčila, že veľkoobchodník môže nakupovať ropu aj od Rusnefti.
(ik, lh)