Rudolf Stehlík z Veľkých Teriakoviec pri Rimavskej Sobote je posledným majstrom, ktorý dokáže vyrobiť drevené kyjatické hračky. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Posledným majstrom, ktorý dokáže vyrobiť drevené kyjatické hračky, je Rudolf Stehlík z Veľkých Teriakoviec pri Rimavskej Sobote.
Najmä v zahraničí je o ne veľký záujem, predávajú sa prostredníctvom Ústredia ľudovej umeleckej výroby.
Stehlík mal pred časom začať s výučbou nových majstrov, ale projekt zastal na financovaní z fondu sociálneho rozvoja.
"Prvá časť projektu sa rozbehla veľmi dobre. Vytvorili sa priestory pre dielne, nakúpili sa stroje. Na zvyšnú časť projektu však ministerstvo zatiaľ peniaze neuvoľnilo," povedal umelec.
V Kyjaticiach sa tento typ hračiek začal vyrábať v roku 1926 vďaka podpore štátneho ústavu na zveľaďovanie živností. Majstri nadviazali hlavne na výrobu tradičných súsekov - zásobníc na obilie so sarkofágovým vrchnákom. Popri zmenšeninách súsekov to boli aj koníky, kolísky, fúriky, zvieratá. Drevené hračky zdobil typický kyjatický dekór, ktorý sa robil kružidlom s rydlom. Dominovali v ňom slnečné motívy. V 70. rokoch minulého storočia výroba hračky zanikla. Stehlík sa s tradíciou zoznámil v čase, keď začali vymierať poslední kyjatickí majstri.
"Výskumu hračiek som venoval dva roky, až potom som sa mohol pustiť do prvých pokusov," povedal. Každá z hračiek je originál, aj preto končia prevažne v súkromných zbierkach.
Kyjatická hračka má zákonitosti, aké nemá nijaká hračka v Európe a ani vo svete. Vyžaduje si špeciálne štiepanie bukového dreva, jeho opracovanie, zdobenie a spájanie. Aj vďaka tomu považujú odborníci hračku za veľmi cennú.
KVETA FAJČÍKOVÁ