FOTO SME - JANA BEŇOVÁ |
Výskumníci ho chytili v mestskom parku v okolí mŕtveho ramena rieky Nitry. Rozložili si pevnú nylonovú sieť, do ktorej sa zachytilo 15 kusov siedmich druhov.
"Zo siete sme ich vyberali, popisovali a pustili do prírody. Presne o polnoci sa chytil vzácny Saviov, ktorý váži len šesť gramov. Toho sme si na pár dní ponechali. Kým ho pustíme do prírody, odoberieme z neho vzorky DNA a okrúžkujeme ho," povedal koordinátor projektu Martin Ceľuch.
Netopiere sú chránené živočíchy, preto si výskumníci najprv zabezpečili na manipuláciu s nimi povolenie. Za poškodenie či ich zabitie hrozí pokuta od 5-tisíc do 20-tisíc korún, ktorá je v chránenom území trojnásobná. Netopiere sa podľa Ceľucha vyskytujú tam, kde je čistá a zachovaná príroda. V parku sa nachádzajú najmä v dutinách stromov. Sú užitočné, pretože chytajú hmyz a komáre.
Asi na ročnom projekte bude spolupracovať aj mesto. Má zistiť lokality výskytu a druhy. "Naším zámerom je zistiť miesta, kde žijú netopiere v obydliach, a odbúrať voči nim predsudky," povedal Ceľuch. Hovorí sa, že netopiere sa motajú do vlasov a sajú krv. "Pohyboval som sa na mieste, kde lietali stovky netopierov a do vlasov sa mi nezamotali. Na svete ich je tisíc druhov, iba tri z nich sajú krv a tie žijú v Strednej Amerike," povedal výskumník. Pripustil, že keď ich človek chytí do ruky, môžu pohrýzť, čo je ich prirodzená obrana. (bej)