Hmla okolo minimálnej ceny pri povinnej ponuke na prevzatie vznikla pri nedávnom nakupovaní akcií lyžiarskeho strediska SKI Jasná. Teraz je na rade ďalší verejný prísľub - tentoraz dostanú ľudia možnosť predať akcie najväčšieho stavebného podniku Doprastav.
Podľa zákona nemôže byť cena, ktorú nadobúdateľ ľuďom za ich akcie ponúkne, nižšia, ako bola priemerná cena dosiahnutá na burze za posledných šesť mesiacov. Legislatíva však neurčuje, či sa má polročný cenový priemer akcií počítať z priamych, alebo anonymných obchodov.
Úrad pre finančný trh tvrdí, že z anonymných. „Úrad stotožňuje pojem cena akcií s kurzom. Do úvahy teda pripadajú len anonymné, čiže kurzotvorné obchody,“ citovali pred časom médiá jedného zo zástupcov úradu.
Proti tomuto tvrdeniu vystupujú viacerí burzoví analytici. Niektorí z nich prišli o časť ziskov zo svojich investícií v akciách SKI Jasná a dnes varujú, že drobní akcionári môžu byť poškodení aj v prípade akvizície Doprastavu.
„Pojem cena je širším pojmom ako kurz. Nakoniec, v zákone je kurz zadefinovaný pomocou pojmu cena a nie naopak. Zákon používa pojem cena, nie kurz. Prečo zákonodarca v uvedenom ustanovení zákona nepoužil pojem kurz, keď na inom mieste zákona si ho priamo zadefinoval?“ pýta sa drobný investor, ktorý prišiel o časť ziskov pri akvizícii SKI Jasná.
Drobní akcionári Doprastavu dostanú o niekoľko dní možnosť predať svoje akcie manažérskej firme Doas. „Priemer cien za posledných šesť mesiacov bol pri anonymných obchodoch na bratislavskej burze 1423 korún. Dá sa to považovať za minimálnu cenu,“ pripustil Michal Holík z J&T Securities, ktorá má mandát na realizáciou povinnej ponuky na prevzatie.
Ak by J&T do cenového priemeru započítalo aj ceny akcií pri priamych obchodoch, ich klient by musel dať ľuďom za akcie Doprastavu viac. Doas v posledných týždňoch postupne zvyšoval svoj podiel v Doprastave a pred pár dňami už vlastnil 64,25 percenta jeho akcií. Priame obchody prebehli na bratislavskej burze pri výrazne rozdielnych cenách od 630 do 4584 korún za akciu.