
Pascal Lamy v najbližších dňoch možno oznámi, že únia bude brániť svoje trhy pred americkou oceľou obmedzením jej dovozu. FOTO - archív
BRUSEL – Obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a zvyškom sveta sa možno vyhrotí. Podľa britsko-holandského výrobcu ocele, spoločnosti Corus Európska únia zvažuje zavedenie ochranných opatrení proti dovozu americkej ocele na starý kontinent.
„Všetko poukazuje na to, že to bude skôr ako neskôr a zavedenie kvót bude by mohlo byť oznámené pred koncom tohto týždňa,“ povedal hovorca spoločnosti Corus. Spoločnosť sa o tom dozvedela na stretnutí s európskym obchodným komisárom Pascalom Lamym.
Zavedenie kvót by malo nasledovať po tom, ako pred dvoma týždňami Spojené štáty odštartovali oceľovú vojnu. Najväčšia svetová ekonomika zaviedla tarify na dovoz ocele zo štátov, ktoré sú jej hlavnými výrobcami. Svoje rozhodnutie odôvodnil prezident George W. Bush tým, že tieto štáty podporovali výrobu ocele. Dovoz lacnej ocele zo zámoria mal poškodiť amerických výrobcov, z ktorých niektorí sa dostali na pokraj bankrotu.
Európa prijala zavedenie taríf podráždene a okamžite sa obrátila Svetovú obchodnú organizáciu. Okrem toho sa predstavitelia únie počas posledného víkendu dohodli, že možno zavedú ochranné opatrenia. Tými by mohli byť kvóty na americkú oceľ, o ktorých hovoril Corus. „Európska komisia zobrala opatrenia Spojených štátov, ktoré nie sú v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie, na vedomie s veľkými obavami,“ uvádza sa v deklarácii únie.
Svetová obchodná organizácia už dostala podnet na prešetrenie, či Amerika konala v súlade s pravidlami voľného obchodu. Podľa hovorcu organizácie Keitha Rockwella by sa malo rozhodnúť v priebehu najbližších mesiacov, aj keď posúdiť dumping (predaj tovaru za cenu nižšiu ako výrobné náklady) a obranné opatrenia je ťažké.
Organizácia má podľa Rockwella 90 dní na to, aby rozhodla, či Amerika mohla zaviesť tarify a potom je tu ešte ďalších tridsať dní na odvolanie. Oceľová vojna by nemala mať také dlhé trvanie ako banánová, v ktorej išlo o zvýhodňovanie bývalých kolónií pri dovoze banánov do Európy. Banánová vojna bola podľa Rockwella umelo naťahovaná rôznymi ďalšími súdnymi spormi a odmietaním splniť rozhodnutia organizácie.
Rozhodnúť o ochrane proti dumpingu je podľa Rockwella ťažké. Pravidlá obchodnej organizácie povoľujú jej členským štátom brániť svoje trhy proti lacnému dovozu, čo sa však dá zneužiť. Je ťažké posúdiť, aký dopad mal lacný dovoz, či protiopatrenie bolo primerané, či išlo naozaj o dumping, alebo len o efektívnejšiu výrobu, tvrdí Rockwell. Úlohou organizácie je nájsť rovnováhu medzi neférovými obchodnými praktikami a zásahmi na ich odstránenie.
Rockwell zároveň povedal, že obrana trhov pred lacným tovarom sa stáva čoraz väčším problémom, keďže stále viac a viac štátov sa odvoláva na dumping pri zavedení kvót alebo taríf. „Čím viac obmedzení, tým menej voľného obchodu,“ povedal Rockwell. A oceľová vojna a americký postoj môžu poslúžiť ako ospravedlnenie pri zavedení ochranných opatrení aj pre ďalšie štáty.