
FOTO SME - RICHARD FILIPKO
Koľko Rómov žije v osadách?
„V roku 2000 v nich podľa štatistiky žilo asi 140-tisíc obyvateľov.“
A celkovo?
„Pri sčítaní ľudu sa prihlásilo oficiálne 90-tisíc ľudí k rómskej národnosti, ale odhady podľa inej identifikácie sa pohybujú od 350-tisíc do 500-tisíc. Ja si myslím, že Rómov je na Slovensku 350– až 400-tisíc.“
Z prostriedkov Phare bude možnosť dostať dotáciu na vybudovanie infraštruktúry v niektorých osadách, reakcie mnohých ľudí však zrejme nebudú priaznivé. Myslíte, že si Slováci uvedomujú, že vyriešenie rómskeho problému je v záujme každého?
„Neuvedomujú si to všetci, čo spôsobuje atmosféra v spoločnosti. Téma Rómov bola roky vysvetľovaná ako sociálna problematika – ak vyriešime chudobných Rómov, bude všetko v poriadku. Nie je to o tom. Ekonomická časť je len jedným z problémov. Mnohí občania nechcú pochopiť, že problémy musíme riešiť spolu. Ľudia bez práce, bez prostriedkov, bez vzdelania a segregovaní, nemôžu vyriešiť problémy sami. Žiaľ, nechápu to ani všetci starostovia. Majú šancu dostať peniaze na infraštruktúru a na výstavbu domov, ale nechcú, alebo nechce obecné zastupiteľstvo. Naivne si myslia, že čím horšia bude situácia, tým skôr sa Rómovia niekam poberú a odídu. Chvalabohu sú aj uvedomelejší starostovia.“
Ako sa k tomu stavajú mladí?
„Nedávno som na východnom Slovensku prednášala gymnazistom. Bolo tam asi 25 žiakov, z ktorých ani jeden nemal pozitívne skúsenosti s Rómami. Hovorili o rôznych negatívnych prípadoch, argumentovali formuláciami z novín, televízie a tým, čo asi počuli doma. Že Rómovia sa priživujú, prepijú sociálne dávky, nepracujú, sú kriminálnici, majú veľa detí. Mali zafixovanú predstavu, ako sa má žiť. Kto tejto predstave nezodpovedá, nie je podľa nich dobrý.“
Čo s tým? Vlády sa tvária, že rómsku problematiku riešia, ale vyzerá to skôr opačne 0že sa situácia zhoršuje.
„Každá vláda po roku 1990 prijala nejakú stratégiu. Ja to nevnímam tak, že sa nič nedeje. Dobré je, že na vládnej úrovni je ochotný niekto povedať, že Rómovia potrebujú nadštandardné riešenia situácie, prijala sa vládna stratégia, zriadený je úrad splnomocnenca. Otázne je, či sú prostriedky a nástroje. Za posledných desať rokov sa napríklad pozitívne vyvinula občianska spoločnosť. V roku 2000 bolo vyše 230 občianskych združení a nadácií, ktoré reprezentujú Rómovia alebo robia programy pre Rómov.“
Toto sú dlhodobé programy, ale niečo treba urobiť čo najskôr.
„Riešenia, ktoré prinesú rýchle výsledky, neexistujú. Situácia sa dá zlepšiť len krok za krokom. Pripravila som program rozvoja rómskych osád, čo by mohlo pomôcť pri komplexnejšom prístupe k riešeniu situácie.“ (rf)