Rumunsko, ktoré chce vstúpiť do Európskej únie v budúcom roku, čelí kritike euroúradníkov za časté zmeny daňových sadzieb. Na snímke je predseda rumunskej vlády Calein Popescu Tariceanu (vpravo). FOTO - ČTK/AP |
Balkánsky štát čelil kritike za časté zmeny daňových sadzieb, čo odrádza investorov a poškodzuje hospodársky rastBUKUREŠŤ - Rumunské ministerstvo financií ponechalo v návrhu nového daňového zákona rovnú 16-percentnú daň a 19-percentnú daň z pridanej hodnoty (DPH) nezmenené. Centristický kabinet ešte začiatkom tohto roka zvažoval, že zvýši rovnú daň zo zisku a príjmu, ako aj DPH, aby dosiahol rast príjmov do rozpočtu. Podľa najnovšieho vyjadrenia však vláda nechce meniť tieto dane až do roku 2008, keď uplynie jej mandát.
Balkánsky štát chce vstúpiť do Európskej únie v budúcom roku. Čelí však kritike za časté zmeny daňových sadzieb, čo odrádza investorov a poškodzuje hospodársky rast štátu.
Kabinet pozostávajúci zo štyroch politických strán odštartoval rozsiahle znižovanie daní minulý rok. Medzinárodný menový fond však Bukurešť kritizoval, že sa vystavuje riziku straty príjmov do rozpočtu a živenia inflácie.
Vláda argumentovala, že rovná daň, ktorá nahradila progresívne zdanenie v rozpätí 18 až 40 percent a 25-percentnú firemnú daň, vyvedie subjekty, vyhýbajúce sa plateniu daní, z tieňovej ekonomiky a priláka zahraničné investície.
Nový návrh daňového zákona zvyšuje iba daň z príjmu pre malé firmy na 16 percent. Toto opatrenie prinesie do štátnej pokladnice finančné prostriedky rovnajúce sa 0,3 až 0,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny. Návrh tiež upravuje sadzby spotrebných daní na palivá, zemný plyn a energie a zjednodušuje výber firemných daní.
Rumunsko si stanovilo na tento rok maximálnu výšku deficitu štátneho rozpočtu na úrovni pol percenta HDP. Muselo ho však revidovať na 0,9 percenta v dôsledku potreby investícií do modernizácie infraštruktúry. (tasr)