Číňania zaplatia za kontroverznú stavbu podľa odhadov takmer 22 miliárd dolárov, čo je dvojnásobne viac oproti pôvodným plánom. FOTO - SITA |
Priehrada, ktorá vyrobí desatinu energie spotrebovanej v Číne, je od začiatku prijímaná s rozpakmiPEKING - Čína v piatok takmer po trinástich rokoch dokončila kontroverznú stavbu najväčšieho hydroenergetického projektu na svete. Stavba vodnej priehrady Tri tiesňavy (San-sia), pre ktorú prišlo o domov takmer dva milióny ľudí, sa skončila deväť mesiacov pred plánovaným termínom. Koľko Číňania za stavbu zaplatia, sa stále odhaduje. Posledné číslo hovorí takmer o 22 miliardách dolárov (okolo 640 miliárd korún), čo je dvojnásobne viac oproti pôvodným plánom.
Hydroelektráreň priehrady, ktorá bude vyrábať až desatinu celkovej spotreby energie v Číne, by mala byť úplne dokončená v roku 2008. Voda by mala priehradu celkom zaplniť v roku 2009. Po naplnení priehrady vznikne rezervoár dlhý 640 kilometrov a hlboký viac než sto metrov.
Kritici pripomínajú
sociálne dosahy
Dokončenie výstavby sprevádzala slávnosť, ktorú naživo prenášala štátna televízia. Slávnosť však nebola príliš pompézna a musela sa zaobísť bez čelných predstaviteľov krajiny. Na oficiálnom začatí prác v roku 1997 sa pritom zúčastnil vtedajší prezident i premiér, upozorňujú agentúry Reuters a AP.
Vodné dielo je však od začiatku prijímané s rozpakmi. Kritici pripomínajú, že za obeť čistej energie z obnoviteľného zdroja padli celé mestá a početné archeologické pamiatky a projekt je aj nočnou morou pre tamojšiu prírodu. Pod vodou zmizlo 13 veľkomiest a 140 menších miest, takmer 1400 dedín a tisíce archeologických pamiatok a nálezísk aj z obdobia 10-tisíc rokov pred Kristom. Takmer dva milióny ľudí presťahovali väčšinou do etnicky odlišných a menej úrodných oblastí, čo odborníci označujú za sociálnu katastrofu. Sľuby, že budú za to odškodnení, sa väčšinou nenaplnili.
Vodné dielo
zabráni záplavám
Stavba však dala prácu 250-tisícom robotníkov. Nová vodná elektráreň by mala navyše uľahčiť zavlažovanie a skončiť s katastrofálnymi záplavami, ktoré si len v minulom storočí vyžiadali vyše 300-tisíc životov. Vždy pred obdobím dažďov bude možné znížiť vodnú hladinu až o 30 metrov.
Hydroelektráreň dokáže šetrným spôsobom k životnému prostrediu vyrobiť až desatinu energie, ktorú Čína spotrebúva. Celková výrobná produkcia vodnej priehrady bude 85 miliárd kWh elektriny ročne. Prvé generátory na priehrade začali vyrábať energiu už pred troma rokmi. V roku 2009 dosiahne 26 generátorov výkon 18,2 tis. megawattov.
Číňania začali stavať priehradu v decembri 1994, o tri roky neskôr sa začalo prehradzovanie toku rieky. V júni 2003 Čína začala napúšťať priehradu a prvé generátory začali vyrábať elektrinu.
Vodné dielo Tri tiesňavy zadržuje rieku Jang-c-ťiang pri meste I-čchang v provincii Chu-pej. Vytvorené jazero zaplavilo oblasť, kde sa rieka predierala tromi vápencovými kaňonmi Čhcu-tchang, Wu-sia a Si-ling z provincie S-čchuan do strednej Číny.
(čtk)