Zhodol sa na tom šéf poslaneckého klubu vládnej SMK Gyula Bárdos s opozičnými poslancami predsedom HZDS Vladimírom Mečiarom a predsedníčkou SF Zuzanou Martinákovou v relácii STV O päť minút dvanásť.
Pittner je podľa poslancov politicky zodpovedný za vysoko postavených príslušníkov SIS, ktorých vyšetrujú pre možné manipulácie bezpečnostných previerok NBÚ, na ktorých tajná služba spolupracuje.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar povedal, že hoci v kauze nemusí ísť o priame zavinenie šéfov SIS a NBÚ, mal by premiér "zachovať dôveryhodnosť inštitúcií a odvolať ich".
"Nie je to po prvýkrát, keď premiér zatvára oči pred vážnymi kauzami," povedala predsedníčka SF Zuzana Martináková. Dušan Čaplovič zo Smeru povedal, že vo vyspelých demokraciách v takýchto prípadoch padajú hlavy. Bárdos pripomenul Pittnerovu politickú zodpovednosť a od premiéra očakáva, že bude konať.
Predseda KDH Pavol Hrušovský ešte v piatok vyhlásil, že premiér by mal minimálne zvolať bezpečnostnú radu.
SIS i NBÚ spadajú pod premiérovu právomoc. "Akékoľvek komentovanie prípadu by sme považovali za zásah do kompetencií orgánov činných v trestnom konaní," povedal jeho hovorca Martin Maruška.
NBÚ je podľa člena výboru na kontrolu činnosti tohto úradu Romana Vavríka (SDKU) "transparentná organizácia" a ku kauze SIS "na koľko prebieha predvolebná kampaň sa odmietam vyjadriť." Polícia vyšetrovaných podozrieva z korupcie, vydierania a zneužitia právomoci verejného činiteľa. Čaplovič jej dôveruje, že kauzu objasní. Bárdos je opatrnejší. "Po určitých skúsenostiach mám pochybnosti, či sa to podarí," povedal.
Manipuláciou s previerkami sa bude tento týždeň zaoberať aj parlamentný výbor na kontrolu činnosti SIS. Účasť po stretnutí s predsedom výboru Viliamom Soboňom z HZDS potvrdil aj Pittner. Soboňa očakáva, že Dzurinda aj vyšetrovateľ prijmú jeho pozvanie. "Je to vážny problém pre Slovensko, ktorý môže úplne od podstaty zmeniť spravodajskú službu i NBÚ. Ak by sa kauza potvrdila, mohla by mať aj medzinárodný dosah," povedal.
V STV sa diskutujúci zhodli, že treba zabezpečiť väčšiu kontrolu SIS. Čaplovič a Martináková by dali väčšie právomoci parlamentným výborom, Mečiar si myslí, že to nestačí a problémy kontroly tajnej služby by mala riešiť bezpečnostná rada, ktorá podľa neho už účinne kontroluje vojsko a políciu. Navrhuje, aby vyberala dôveryhodných ľudí, a dávala im právomoci, aby mohli vykonávať v SIS operatívnu činnosť. S väčšou kontrolou súhlasí aj Bárdos, SMK chce, aby tajné služby zastrešoval konkrétny minister.
Všetci diskutujúci sa zhodli, že postavenie a systém kontroly SIS sa budú dať zmeniť až po voľbách.