Správca slovenskej časti ropovodu Družba - Transpetrol, možno bude mať nového ruského spolumajiteľa, spoločnosť Rusnefť. Verejnosť sa však s najväčšou pravdepodobnosťou jasného rozhodnutia od slovenskej vlády, ktorá má v tejto strategickej transakcii právo veta, do volieb nedočká.
ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA
BRATISLAVA - Protimonopolný úrad minulý týždeň odsúhlasil koncentráciu spoločností Rusnefť a Transpetrol. Úrad dospel k záveru, že vstupom Rusnefti nedôjde k zmene situácie na trhu, pretože "ide len o zmenu vlastníckych štruktúr". Či ministerstvo hospodárstva dá konečné zvolenie na to, aby 49 percent akcií slovenského prevádzkovateľa ropovodu Družba mohol krachujúci ruský ropný gigant Jukos naozaj predať Rusnefti, ostáva tajomstvom.
Rovnako je nejasné, v akom štádiu je obchod medzi Jukosom a Rusnefťou, keď Rusnefť Protimonopolnému úradu už oficiálne oznámil vstup do Transpetrolu.
Čaká sa na voľby
"Minister Jirko Malchárek situáciu analyzuje prostredníctvom renomovaných právnych kancelárií. Teraz môžem len zopakovať jeho konštatovanie, že situácia sa nevyvíja tak, aby bolo nutné rozhodnúť do volieb," povedal ministrov hovorca Robert Beňo.
Rozhodnutie rezortu je pritom zásadné. Privatizačná zmluva s Jukosom z roku 2002 oprávňuje Slovensko zakázať Jukosu predaj akcií Transpetrolu tretej strane. Štátu toto právo vyprší v prvej polovici budúceho roka. Detaily však nie sú známe, lebo rezort hospodárstva, ktorý je väčšinovým vlastníkom ropovodnej siete na Slovensku, presné znenie podmienok zmluvy pred verejnosťou tají. Odvolávajúc sa na obchodné tajomstvo, sprístupnil len jej časť.
Nejednotnosť v názoroch
Pred niekoľkými mesiacmi sa minister Malchárek stretol s prezidentom Rusnefti Michailom Gucerijevom. Po stretnutí vyhlásil, že spoločnosť sa javí ako seriózny partner s perspektívou rozvoja Transpetrolu. "Pokiaľ Jukos nakoniec bude súhlasiť s predajom, navrhnem takéto riešenie aj vláde," povedal Malchárek.
V marci premiér Mikuláš Dzurinda však v prítomnosti novinárov, ktorí s ním diskutovali v Slovenskom rozhlase, povedal, že obchod s akciami Transpetrolu treba zastaviť. Začiatkom apríla po stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom premiér novinárom povedal: "Nepamätám si, že by som nejaké výroky hovoril k našim médiám na túto tému." Slovensko podľa neho potrebuje čas na zváženie svojho postoja.
Strategická transakcia
Vláda sa vyhýba priamej odpovedi, či uplatní právo veta na obchod medzi Jukosom a Rusnefťou. Ide pritom o strategickú otázku, ktorá môže ovplyvniť projekt prepravy ľahkej kaspickej ropy ropovodom Družba cez ukrajinský ropovod Odesa-Brody. Keby podiel v Transpetrole získala opäť ruská ťažobná spoločnosť, projekt môže znova stroskotať, lebo kaspická ropa konkuruje ruskej.
"Minister hospodárstva si je vedomý zodpovednosti za situáciu v Transpetrole v kontexte s vládou schválenou koncepciou energetickej politiky Slovenska," povedal Beňo.
(lh)