Nápor na štátnu kasu: dva drahé štadióny

BRATISLAVA - Štátnu kasu čaká nový nápor. Na šport dosiaľ šli zo štátneho rozpočtu len desatinky percenta. V najbližších rokoch by sa však najmä z neho mala financovať výstavba dvoch reprezentatívnych športovísk v hlavnom meste: Národného futbalového ...

FOTO

BRATISLAVA - Štátnu kasu čaká nový nápor. Na šport dosiaľ šli zo štátneho rozpočtu len desatinky percenta. V najbližších rokoch by sa však najmä z neho mala financovať výstavba dvoch reprezentatívnych športovísk v hlavnom meste: Národného futbalového štadióna a centrálnej arény hokejových majstrovstiev sveta 2011, historicky prvých v Slovenskej republike. Aspoň taká je predstava šéfov športových zväzov.

Od vzniku Slovenskej republiky dal štát na športové investície ani nie dve a pol miliardy korún, a to vrátane náčinia či náradia, napríklad Martikánovej lode či Gönciho nábojov. Zo štátnych financií sa nepostavil ani jediný veľký športový objekt. Teraz sa zároveň majú stavať dva. Každý z nich približne za dve a pol miliardy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aj štát, aj súkromný sektor

V lanskom prieskume, ktorý pre denník SME pripravila agentúra MVK, ľudia jemne uprednostňovali výstavbu hokejovej arény pred futbalovou (19,6 : 12,6 percenta). Po piatkovom rozhodnutí kongresu svetovej hokejovej federácie v lotyšskej Rige však nemožno odložiť ani jedno, ani druhé. Futbal síce na rozdiel od hokeja nemieni hostiť šampionát, ale ak sa nevybuduje poriadny štadión, nebude môcť reprezentácia hrať doma ani o postup naň.

"Vybudovať objekty spĺňajúce vysoké kritériá medzinárodných športových federácií pravdepodobne nie je možné postaviť na čisto komerčnom základe, preto je nevyhnutná aj finančná účasť štátu," uznáva hovorca ministra financií Peter Papanek, no zároveň pripomína: "Na druhej strane nie je potrebné, aby sa investície realizovali len čisto zo strany štátu. Ideálnym sa javí partnerstvo súkromného a verejného sektora."

SkryťVypnúť reklamu

Podľa nášho prieskumu štátny podiel na výstavbe ústredných športovísk podporuje takmer 80 percent ľudí: 32,7 percenta si myslí, že štát by ju mal financovať úplne a 46,9 percenta, že čiastočne.

"Boli by sme najradšej, keby celú výstavbu multifunkčnej haly financoval štát. Za reálne však pokladáme, že 70 percent prostriedkov poskytne štát a 30 percent dajú súkromní investori," vraví generálny sekretár Slovenského zväzu ľadového hokeja Igor Nemeček.

Jeho futbalový kolega Dušan Tittel tvrdí: "Štát by mal financovať výstavbu vlastného štadióna. Ak má fungovať tak, aby jeho prevádzka bola sebestačná, musí to byť komplex. Z príjmov za prenájom hracej plochy nie je šanca to garantovať. Naša predstava je, že stavba toho, čo by to mohlo garantovať, čiže hotela, administratívneho a obchodného centra, by sa financovala zo súkromných zdrojov a zo zdrojov futbalového zväzu."

SkryťVypnúť reklamu

Futbalový projekt chce vláda už o mesiac

Futbaloví šéfovia už viacero týždňov intenzívne rokujú s ministerstvom financií. "Uvedomujeme si, že prostriedky na štadión nemôžu ísť z bežného balíka peňazí na šport. Veď ročný objem financií na športové investície v kapitole rezortného ministerstva školstva je iba okolo 170 miliónov Sk," konštatuje generálny sekretár Dušan Tittel.

Futbal sa so svojou požiadavkou prepracoval už aj do vlády, ktorá nedávno prijala prvé uznesenie. "Ministerstvo školstva by malo do konca júna predložiť návrh postupu pri budovaní futbalovej infraštruktúry, ktorá bude spĺňať kritériá UEFA a najneskôr do konca októbra má na rokovanie vlády predložiť aj konkrétne podmienky súťaže na výber firmy, ktorá bude za vybudovanie zodpovedná," informuje hovorca rezortu financií. "V záujme efektívneho vynakladania verejných zdrojov sa musí rozhodnúť o konkrétnom projekte na základe otvorenej a transparentnej medzinárodnej súťaže."

SkryťVypnúť reklamu

"Ak sa hovorí o infraštruktúre, myslí sa riešenie nielen štadióna v Bratislave, ale aj v Trnave a v Košiciach," vysvetľuje generálny riaditeľ sekcie športu na ministerstve školstva Stanislav Kosorin. Na trnavskom Štadióne Antona Malatinského by sa mali hrať kvalifikačné zápasy reprezentácie počas prestavby Tehelného poľa. "Vyžaduje si však modernizáciu, lebo nespĺňa kritériá," pripomína Tittel. "Trnavčania už začali s rekonštrukciou, ale ak im ministerstvo školstva nepridelí financie, jej dokončenie bude problematické."

Zväz pre Trnavu žiadal od ministerstva školstva ešte v tomto roku 100 miliónov korún. Rezort odmietol. "Máme 170 miliónov na celý šport," reagoval Kosorin. Preto sa Trnava bude riešiť v balíku s projektom národného štadióna z iných zdrojov ako z bežných prostriedkov školskej kapitoly.

SkryťVypnúť reklamu

Aj Česi zvolili tradičné miesto

Česi už reprezentatívnu halu s možnosťou využitia na veľký hokej majú, teraz sa chystajú vybudovať Národný futbalový štadión. Sazka arénu vzhľadom na postoj minulej vlády museli postaviť bez akejkoľvek podpory štátu - dokázali to len vďaka tomu, že v Česku, na rozdiel od Slovenska, športovým spolkom aj po rozdelení federácie ostali vo vlastníctve lukratívne číselné lotérie. Futbalový projekt však zrejme dostane vládnu injekciu. Premiér Jiří Paroubek pred pár dňami avizoval podporu vo výške jednej miliardy českých korún.

Susedia po dlhom váhaní odmietli možnosť postaviť štadión na zelenej lúke. Rozhodli sa zbúrať štadión svojho najslávnejšieho klubu, pražskej Sparty a na rovnakom mieste na Letnej postaviť nový, modernejší.

SkryťVypnúť reklamu

Podobné riešenie uprednostňuje aj Slovenský futbalový zväz: nový štadión by mal stáť na Tehelnom poli. V polohe trochu pootočenej v porovnaní s dnešným štadiónom Slovana.

"Osobne by som asi uprednostnil Pasienky, ale akceptujem názor skúsených zahraničných odborníkov zo spoločnosti Sport-five," vraví Tittel. "Zavážila najmä tradícia a podpora primátora i mesta."

Lokalizácia Národného futbalového štadióna je však ešte predmetom sporu s ministerstvom školstva. "V stiesnenom priestore bude ťažké garantovať primerané priestory na parkovanie a dopravné napojenie - parkovacie problémy má už dnes aj susedné Národné tenisové centrum," argumentoval Kosorin na základe odbornej expertízy na oponentúre návrhu územného plánu Bratislavy.

SkryťVypnúť reklamu

Puk je na strane zväzu

Predmetom diskusií je tiež spôsob štátneho financovania.

"Vyšli sme s návrhom, aby štát garantoval splácanie sto miliónov korún po obdobie 25 rokov. Ministerstvo sa k tejto predstave postavilo pozitívne," vraví Tittel. "Dnes sa už hovorí o dvestomiliónových ročných splátkach v kratšom časovom rozpätí," tvrdí Kosorin. Objem dve a pol miliardy sa však nezmenil.

Hovorca rezortu financií Peter Papanek si myslí, že je predčasné vyjadrovať sa k tomu, kým nebude na stole projekt s presným vyčíslením nákladov.

"Futbalisti boli aktívnejší," poznamenal. "Ale na hokejový prípad bude platiť to isté, rozdielne budú iba termíny. Určite sa aj s nimi dohodneme. Puk je na strane hokejového zväzu."

SkryťVypnúť reklamu

"My sme chceli počkať na rozhodnutie kongresu IIHF - keby nám nepridelil svetový šampionát, na výstavbu by sme netlačili," vysvetľuje hokejový sekretár a zároveň podpredseda Slovenského olympijského výboru Igor Nemeček.

Mannheimská kópia? Možno

Hokejový zväz má predstavu všešportovej, ba multifunkčnej arény. "Takej, v ktorej by sa mohol položiť aj atletický ovál, kde by mohli byť veľké podujatia aj v iných kolektívnych hrách, ale tiež kultúrne a spoločenské akcie," uvažuje Nemeček.

Na "bombovej prezentácii" v Rige ponúklo Slovensko vizualizáciu haly, ktorá bola jemnou modifikáciou už existujúcej multifunkčnej SAP Areny v nemeckom Mannheime. "Postavili ju za peniaze rodiny Hoppovcov, ale teraz ju mesto mieni ročnými splátkami odkúpiť," vysvetľuje Nemeček. "Pán Hopp bol aj v Rige. Dohodli sme sa, že po 10. júni ešte raz navštívime Mannheim, a potom sa rozhodneme, či zoberieme ako inšpiráciu túto halu, alebo nie. Keďže by mala vyrásť s podporou verejných zdrojov, samozrejme, rátame s otvorenou projektovou súťažou."

SkryťVypnúť reklamu

V prvých ohlasoch na volebné víťazstvo výška nákladov na výstavbu oscilovala medzi 1,6 - 3,5 miliardy korún. "Určite nepôjdeme nad tri miliardy. Budeme sa snažiť, aby nestála viac ako dve a pol miliardy," ubezpečuje Nemeček. "Do konca roka musíme mať jasno. Sľúbili sme, že hala bude stáť už v roku 2010, takže budúci rok by sa mala začať stavať."

Futbalisti aj hokejisti dostali prísľuby vlády. Pred voľbami však všetci sľubujú. O mesiac môže byť na Slovensku úplne iná vláda.

"Všetci politici, s ktorými sme hovorili, koaliční aj opoziční, prijali myšlienku výstavby národného štadióna veľmi dobre - ani sme sa nestretli s negatívnym ohlasom," ubezpečuje futbalový sekretár.

Hokejový má rovnaký názor: "Garancie sme dostali od tejto vlády, ale nech bude akákoľvek, sotva si trúfne odpáliť historicky prvý svetový šampionát v takom, na Slovensku populárnom športe."

SkryťVypnúť reklamu

Národný futbalový štadión

Lokalita: Tehelné pole

Kapacita: 30- až 35-tisíc divákov

Náklady: 2,0 - 3,8 miliardy Sk

Optimálny začiatok výstavby: 2007

Multifunkčná hala

Lokalita: pravá strana Dunaja medzi mostom Apollo a Prístavným mostom

Kapacita: 13-tisíc divákov

Náklady: 2 - 3 miliardy Sk

Optimálny začiatok výstavby: 2007

Túžobne očakávané centrálne štadióny dvoch najpopulárnejších športov sú zatiaľ len v predstavách. Národný futbalový štadión predčasom zväz predstavil aspoň na makete (vľavo). Hokejisti v procese kandidatúry na svetový šampionát 2011 vychádzali zo siluety vlani otvorenej multifunkčnej haly v Mannheime (na snímke vpravo). FOTO - SFZ, SZĽH

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 314
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 713
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu