Ferenca Puskása (vpravo) sa snaží obrať o loptu Nemec Liebrich. FOTO - WWW.FUTBALEK.CZ
Pred pamätným zápasom Anglicko - Maďarsko 25. novembra 1953 vo Wembley sa slávny domáci hráč Tom Finney, neskôr povýšený do šľachtického stavu s titulom sir, čudoval: "Pozrite sa na toho malého (169 cm, pozn. red.), tlstého chlapíka. S tým si poradíme."
Po prvej prehre Albiónu na domácej tráve vôbec (3:6) hrdý Brit lametoval: "Čo sme robili celé tie roky? Ešte nikdy som sa vo svojich úsudkoch netrafil tak vedľa. Maďari, a najmä ten malý, tlstý, nás vyškolili ako malých chlapcov."
Ten malý a tlstý sa volal Ferenc Puskás. Federácia futbalových historikov a štatistikov ho označila za najlepšieho strelca storočia.
V maďarskej reprezentácii dal v 84 zápasoch 83 gólov, v španielskej pridal v šiestich štyri (Pelé 92 - 77. Pre historickú pravdu, lepšiu bilanciu má Gerd Müller 62 - 68).
Maďarove slzy
Chlapec z Budapešti (*2. apríla 1927) začal hrať ligu šestnásťročný v Kispesti. V prvej sezóne dal 50 gólov, už v roku 1945 reprezentoval proti Rakúsku. Dal gól a odborníci žasli: "Keď má na výber tri varianty streľby, vyberie si štvrtý. Taký, s ktorým nikto neráta."
Tvorca chýrneho maďarského štýlu Gusztáv Sebes mal Puskása prvého na lane. Hneď mu zveril kapitánsku pásku. S ňou sa stal olympijským víťazom v Helsinkách 1952. Maďarskí zlatí chlapci, odchádzajúc na svetový šampionát do Švajčiarska '54, stihli v máji v odvete zdolať Anglicko doma 7:1.
"Počas svojej kariéry som na ihrisku plakal jediný raz. Po prehre s Nemeckom," priznal Puskás, keď opisoval chvíle maďarskej tragédie na Wankforfstadione v Berne, keď vysoký favorit podľahol Nemcom 2:3.
Počas invázie sovietskych vojsk do Maďarska na jeseň v roku 1956 hral Honvéd priateľsky v Madride proti Realu. Maďari takmer do chlapa emigrovali.
V Reale Madrid
Puskás vtedy ešte nevedel, že sa "biely balet" stane jeho mužstvom. Santiago Bernabéu ho kúpil až v roku 1957 za desaťtisíc libier z viedenskej Austrie. Španielsko sa mu stalo novým domovom. Canicetto Bum-Bum (Hrmiace delo), ako znela jeho nová prezývka, pre Maďarov zostal naveky Öcsi (chlapec), zohral v Reale množstvo stretnutí. Na jedno z nich fanúšik nezabudne. Vo finále EPM 1960 dal Eintrachtu Frankfurt štyri góly, jeho najväčší kamarát Alfrédo di Stéfano tri.
Manželka príde a sadne si do kresla
Maďarský Španiel sa zaprisahal, že do komunistickej domoviny nikdy nevkročí. Sľub porušil v roku 1981, keď nakrúcali film o zlatých chlapcoch a iba on chýbal. V Španielsku dnes vlastní továreň na údeniny a sieť reštaurácií, v roku 1995 sa začalo v Maďarsku predávať pivo Puskás sör. Veľký futbalový majster nikdy nebol askét. Fajčil, vypil si, dobre sa najedol (miestami vážil až 125 kg).
Ferenc Puskás, žiaľ, už šiesty rok leží v budapeštianskych nemocniciach, trpí Alzheimerovou i Parkinsonovou chorobou. Manželka za ním prichádza každý deň, sadne si do kresla. Či jeden z najlepších futbalistov sveta ju a okolitý svet vníma, nikto nevie.
Maďari si ho uctili veľkolepo. Národný športový svätostánok Népstadion premenovali na Štadión Ferenca Puskása.
Maďarskí finalisti 1954 - zľava: Puskás, Grosics, Lóránt, Hidegkuti, Bozsik, Zakariás, lantos, Buzánszky, M. Tóth, Kocsis, Czibor. FOTO - WWW.FUTBALEK.CZ