
Oporou ružomberských basketbalistiek je strelkyňa Gordana Bogojevičová, ktorá v 14 zápasoch A-skupiny Európskej ligy dosiahla úctyhodný priemer 21 bodov na stretnutie. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
RUŽOMBEROK – Basketbalistky SCP Ružomberok začnú dnes o 17.00 boj o postup do šiesteho turnaja Final Four Európskej ligy (EL) v histórii družstva. Doteraz v ňom skončili štvrté (1993 – nehralo sa systémom play off), dva razy tretie (1996, 1997), dvakrát najvyššiu kontinentálnu klubovú súťaž vyhrali (1999, 2000).
Súperom slovenského majstra v play off je známy maďarský tím GYSEV Ringa Šopron, ktorý sa do záverečného štvorčlenného turnaja ešte nikdy nedostal. V sezóne 1997/1998 ale vyhral Pohár Ronchettiovej. Ružomberčanky majú vo štvrťfinálovej časti na dve víťazné stretnutia výhodu dnešného prvého domáceho stretnutia, odveta je pozajtra o 18.00 h v Šoprone. Ak by bol stav 1:1, rozhodujúci zápas by sa hral vo štvrtok 28. marca opäť v Liptove.
Čím prekvapí Ružomberok Hejkovú?
Kolektív z mesta na maďarsko-rakúskych hraniciach ružomberská trénerka Natália Hejková veľmi dobre pozná. Pred sezónou Šopron v dvoch prípravných stretnutiach ešte nad neúplnými SCP v Ružomberku vyhral. V euroligovom ročníku 1999/2000 zasa zvíťazili Slovenky dvakrát v skupine – v Šoprone 77:62, doma 94:58. Za neskoršie víťazky Euroligy z Liptova vtedy hrala zo súčasného kádra Iveta Bieliková, v zostave boli Daniela Číkošová a Lucia Lásková. Slovenský tím reprezentovali aj dnešné Šoprončanky, 21-ročná krídelníčka Zuzana Žirková a 23-ročná pivotka Alena Kováčová, za GYSEV hrala pre zmenu súčasná Ružomberčanka Lara Mandičová. Oba kluby sú prepojené tiež čulou funkcionárskou spoluprácou.
„Moje detailné poznanie hry súperiek, predovšetkým Kováčovej a Žirkovej, môže a nemusí veľa znamenať. Ja nehrám, ide o to, ako zverenky naplnia moje predstavy. Zápasy play off sú vždy výnimočné a záleží na momentálnej forme. Ružomberčanky v tejto sezóne, pre mnohé u nás v prvej, sú síce skúsené, ale v tejto zostave ešte vyraďovacie stretnutie nehrali. Šopron už áno. Aj keď nepostúpil, prax má (Maďarky vypadli s francúzskym Valenciennes po prehrách 67:70 a 68:85 – pozn. red.). Bogojevičová, Alessandra, Mandičová, Veselová i mladá Pavlíčková sú výborné basketbalistky s túžbou siahnuť na vrchol. Veľká motivácia prináša klady i zápory. Skutočne som zvedavá, čím ma môj tím prekvapí,“ zamýšľala sa nad play off zápasom N. Hejková.
Súper s legionárkami i reprezentantkami
Ružomberská trénerka potvrdila, že Šopron hrá dosť podobný basketbal ako maďarská reprezentácia alebo Pécs. S ním v A-skupine tohto ročníka Ružomberčanky dvakrát zvíťazili – 92:84 doma, 69:61 vonku. „Šopron je silnejší v útoku ako jeho najväčší domáci rival Pécs lepší v obrane,“ prirovnala ružomberská trénerka.
V Ružomberku sa teda stretnú dnes dva kolektívy, ktoré dosiahli v skupinách najviac bodov – SCP 1192, GYSEV 1081. „Ako vždy bude veľmi dôležitý úvod stretnutia, v ktorom nám veľmi môžu pomôcť diváci. Zatiaľ myslím iba na prvý duel, odmietam špekulovať, či sa bude hrať play off na dve, alebo tri stretnutia. Pravda, ideálom je, aby sme súboj skončili víťazne a čím skôr,“ apelovala Natália Hejková na divákov a v teoretickej rovine naznačila situáciu, ktorú by brala najradšej.
V družstve GYSEV-u hrá najznámejšia i najlepšia maďarská basketbalistka vôbec, 33-ročná nižšia rozohrávačka Judith Andrea Baloghová (178 cm), v skupine najlepšia strelkyňa ružomberských súperiek. Hneď po nej nastrieľala najviac košov naša Žirková (176 cm). Na pivote nastupuje popri Kováčovej (191) 27-ročná reprezentantka Bosny a Hercegoviny Daliborka Vilipičová a domáca podkošová opora Éva Seresová (188). Prvou rozohrávačkou je Austrálčanka 29-ročná Tully Bevilaquová. Na krídle pôsobia aj ďalšie známe Maďarky 32-ročná Krisztina Dénsová (183) a Edit Eördöghová (80). Šopron vedie ligu bez prehry, nedávno skončil vo finále maďarského pohára v Pécsi druhý, práve za svojím najväčším domácim konkurentom.
Ostatné dvojice: Bourges – Parma, Valenciennes – Pécs, Gdynia – Como.