Slovenčina? Radšej sa učíme cudzie jazyky

„Dnešná mládež si z pravopisu ťažkú hlavu nerobí,“ hovorí slovenčinárka Eva Vrbanová z gymnázia na Einsteinovej ulici v Bratislave. „Žiaci sa často spoliehajú napríklad na to, že počítač im text automaticky opraví. Gramatike sa začnú zvyčajne venovať ...


FOTO SME - ĽUBOŠ PILC



„Dnešná mládež si z pravopisu ťažkú hlavu nerobí,“ hovorí slovenčinárka Eva Vrbanová z gymnázia na Einsteinovej ulici v Bratislave. „Žiaci sa často spoliehajú napríklad na to, že počítač im text automaticky opraví. Gramatike sa začnú zvyčajne venovať až keď sú vo vyššom ročníku a chybami v seminárnej práci si narobia hanbu.“

Odborníci tvrdia, že dnešní žiaci sú slabí v pravopise, nevedia sa vyjadrovať a ich slovník je plný vulgarizmov a cudzích slov, ktorým poriadne nerozumejú. Mnohí sa domnievajú, že na vine sú aj verejní činitelia a moderátori, ktorí používajú nespisovné slová a nesprávne väzby. Na chudobe jazyka sa podieľa aj fakt, že deti čoraz menej čítajú. Kritika sa sype aj na hlavy učiteľov slovenčiny. Prekáža nám, že sa deti naspamäť učia kopu poučiek, ale nevedia ich použiť, že v škole podrobne rozoberajú stavbu vety, a pritom sa nevedia vyjadrovať. Učitelia v základných školách si myslia, že už aj od malých detí sa očakáva príliš veľa. Osnovy sú preplnené a niet času na dôkladné precvičenie a zafixovanie pravopisných a gramatických pravidiel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Je jasné, že vyučovanie slovenčiny nie je efektívne a niečo treba zmeniť. Ani slovenčinári však nie sú zajedno v tom, čo by to presne malo byť. „Je množstvo názorov na to, čo by malo zostať v základnom učive a čo nie. V koncepcii výučby literatúry napríklad v súčasnosti prevažuje chronologické hľadisko, ale na Západe sa už dlho učí inak,“ hovorí Eva Vrbanová. „Myslím si, že treba nájsť vhodné prepojenie literatúry a jazyka. Otázkou je aj to, či by sa malo od študentov vyžadovať čítanie celých literárnych diel, alebo pracovať s vhodnými ukážkami. Ústny aj písomný prejav detí je slabý, preto by bolo potrebné viac priestoru venovať rozvíjaniu jazykovej zložky. Žiaľ ešte aj v gymnáziu musíme precvičovať pravopis.“

Učitelia slovenčiny nie sú spokojní so situáciou vo vyučovaní v našich školách a žiadajú, aby sa pri riešení otázok výučby slovenského jazyka a litratúry väčšmi brali do úvahy ich skúsenosti a názory. Predpokladajú, že problémy by mohla pomôcť riešiť aj stavovská organizácia, preto 15. marca tohto roku vznikla Slovenská asociácia učiteľov slovenčiny. Na jej pôde by radi vyvolali diskusiu o tom, aké hľadiská sa budú uplatňovať pri tvorbe učebníc, učebných osnov a štandardov. „Dúfame, že takto sa naše stanoviská zjednotia a vo väčšej miere dostanú do Štátneho pedagogického ústavu aj na ministerstvo,“ hovorí slovenčinárka Vrbanová. „Myslíme si, že doteraz sa naše názory v týchto inštitúciách rešpektovali iba málo.“

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci často upozorňujú na to, že slovenčinu devastuje prílev amerikanizmov, rovnako ako nezáujem o správne a kultivované vyjadrovanie. „Podľa možnosti by sme sa mali vyhýbať cudzím slovám, najmä ak máme výstižné slovenské ekvivalenty,“ myslí si Eva Vrbanová. „Ale ak sa používa medzinárodne zrozumiteľný výraz a vhodné slovo v slovenčine neexistuje, bola by hlúposť vymýšľať novotvary. Treba tiež vzbudiť v študentoch záujem o slovenskú literatúru aj o kultúru všeobecne, napríklad diskutovaním o súčasných literárnych dielach, lebo tie sú im najbližšie. To by posilnilo aj ich vzťah k materinskému jazyku. Dnes si mnohí myslia, že slovenčina je im nanič a radšej študujú cudzie jazyky.“

MONA GÁLIKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 556
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 264
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 707
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 045
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 189
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 933
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 833
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 423
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu