MADRID – Slávne múzeum Prado v Madride sa bude modernizovať pod vedením nového riaditeľa Miguela Zugazu, ktorého pred viac ako mesiacom vymenovala španielska vláda.
Múzeum Prado – ležiace medzi dvoma konkurentmi: Múzeom moderného umenia kráľovnej Sofie, ktoré vlastní slávnu Picassovu Guerniku, a Thyssenovou zbierkou, ktorú Španielsko kúpilo a v roku 1992 sprístupnilo verejnosti – čakalo na modernizáciu dvadsať rokov. Rekonštrukcia je nevyhnutná vzhľadom na bohatstvo jeho zbierky, usporiadavaním veľkých príležitostných výstav a príleve takmer dvoch miliónov návštevníkov ročne. „Pre múzeum je to rozhodujúca chvíľa. Prado nebolo zahrnuté do procesu transformácie veľkých národných múzeí v osemdesiatych rokoch a teraz ho musíme rozšíriť a zmodernizovať,“ hovorí tridsaťsedemročný Zugaza.
Aj keď Prado „musí nájsť vlastný model,“ Miguel Zugaza neskrýva obdiv pre „skvelú a vynikajúcu“ National Gallery v Londýne, ktorá je počtom vystavených diel a rozsahom porovnateľná s Pradom, tak ako aj National Gallery vo Washingtone.
Nový riaditeľ tvrdí, že jedna z prvých zmien sa dotkne internetových stránok múzea, ktoré sa „musia radikálne zmeniť“. Zugaza, bývalý riaditeľ múzea v Bilbau, nastúpil po Fernandovi Checovi. Ten odstúpil v decembri a Zugaza po ňom zdedil projekt rozšírenia múzea vrátane kritizovaného pripojenia časti kláštora los Jerónimos, ktorý je situovaný hneď za stavbou Villanueva, kde je umiestnené múzeum. Tento nový priestor s rozlohou 16 000 štvorcových metrov projektoval španielsky architekt Rafael Moneo ako kocku z tehál, mal by byť dokončený v roku 2003 alebo do začiatku roku 2004 a umožní usporiadať veľké expozície bez toho, aby sa muselo uvoľňovať miesto v stálych expozíciách.
Z 15 000 umeleckých diel v Prade je podľa Zugazu iba tisícka teraz vystavená v miestnostiach múzea a ďalších 3000 je požičaných iným múzeám a galériám. Miguel Zugaza odmieta informácie o tom, že Prado skrýva vo svojich podzemných miestnostiach doteraz nikdy nevystavené diela. „Je to mýtus, to najpodstatnejšie je vystavené,“ tvrdí.
Zuzaga tiež zdedil veľkú expozíciu, ktorá je nazvaná Dražba storočia a ktorá je sprístupnená od 15. marca do 2. júna. Táto expozícia ukazuje predovšetkým, ako zbierka anglického kráľa Karola I. jedna z najvýznamnejších z tých čias, predaná v dražbách po jeho poprave po revolúcii z roku 1648, oboha- tila zbierky španielskeho kráľa Filipa IV. (čtk, afp)