
Tri vyobrazenia tváre Ježiša Krista. Umelci si ho doteraz predstavovali na základe Veronikinej šatky (vpravo), do ktorej si Ježiš pred ukrižovaním utrel tvár. Najnovšiu podobu (vľavo) vypracovali vedci, pričom použili modernú počítačovú technológiu. FOTO - REUTERS a ARCHÍV
Po viac ako 2000 rokoch kresťanskej éry doteraz s určitosťou nevieme, ako vyzeral Ježiš Kristus. Jeho tvár pritom inšpirovala mnohých umelcov. Tvár božieho syna vyobrazovali podľa vlastnej predstavivosti.
Britskej BBC sa v spolupráci s tímom expertov podarilo dať Ježišovi tvár na základe lebky z prvého storočia, ktorú našli na cintoríne v Jeruzaleme, podľa ranokresťanských fresiek zo Sýrie a Iraku, ako aj pokročilej grafickej technológie. Pri úsilí britskej verejnoprávnej TV zapracoval ešte tretí prvok: starostlivá tvárová úprava, ktorú urobil Richard Neave z Univerzity v Manchestri. Tento vedec sa snažil čo najviac priblížiť pôvodnej tvári, pričom použil lebku človeka žijúceho v Jeruzaleme v prvom storočí.
Počítačovou technológiou identifikoval osobu, ktorá zhorela počas nedávneho železničného nešťastia v Londýne. Podobne postupuje i polícia pri identifikácii násilím znetvorených obetí.
Po dôkladnej práci vznikla nová, takmer šokujúca tvár Ježiša s inými črtami - vyčnievajúcim nosom, krátkymi vlasmi a tmavou pokožkou. Táto tvár je vzdialená od nám známeho Ježiša s bledou tvárou a gaštanovými dlhými vlasmi, ktorú si umelci predstavovali na základe šatky sv. Veroniky. Spomínanú látku našli začiatkom XII. storočia vo Vatikáne a slúžila ako relikvia až do roku 1527, keď sa pri rabovaní v Ríme stratila.
Podľa Jeremyho Bowena, bývalého korešpondenta BBC na Blízkom východe a moderátora programu s názvom Syn Boží, by nová tvár mohla byť bližšia skutočnosti. „V Jeruzaleme je mnoho mužov, ktorí majú tvár podobnú tejto. Je to autentický Žid z tej oblasti. Ešte dnes tam takí žijú“.
Lebku použitú pri rekonštrukcii vybral archeológ Joe Zygas. Neave a BBC prišli neskôr. Najprv vznikla prvá reprodukcia bez vrások a nosa. Vlasy, bradu a farbu pokožky pridala BBC, pričom sa opierala o farby Kristovej tváre na freskách z prvého až tretieho storočia zo Sýrie a z Iraku.
„Archeológia a anatómia vniesli do Kristovej podoby viac svetla ako umenie,“ tvrdí Jean Claude Bragard, producent programu, ktorý začne budúcu nedeľu vysielať BBC v spolupráci s televíznymi kanálmi Discovery a France 3. „Pochopiteľne, to nie je skutočná tvár Ježiša, pretože sme nepracovali s jeho skutočnou lebkou,“ dodal Bragard s tým, že ide o dobrý východiskový bod k prehodnoteniu našich názorov na jeho tvár.
V evanjeliu sa pasáže o Kristovej tvári nenachádzajú. Jedinou oporou je už spomínaná Veronikina šatka, do ktorej si Ježiš pred ukrižovaním utrel tvár.
JURAJ TOMAGA