Taliansky premiér Romano Prodi sa raduje s prívržencami, potom čo získali dôveru v Senáte. FOTO - TASR/AP |
RÍM - Romano Prodi zvládol prvý test stability svojej koalície. Taliansky Senát mu včera vyslovil dôveru, keď "za" hlasovali aj všetci siedmi doživotní senátori. V utorok bude o novej vláde hlasovať ešte dolná komora. Očakáva sa rýchla voľba, keďže v nej má Prodiho tím jasnú väčšinu.
Profesor z Bologne chce priniesť nový štýl vládnutia - založený na morálke a otvorenosti. Súčasnú situáciu prirovnal k problémom, ktoré má taliansky futbal. Zasiahla ho korupčná aféra majstra Juventusu Turín, ktorého predstavitelia sú podozriví z krátenia daní a falšovania hospodárskych výsledkov. "Škandál dokazuje, že boli prekročené všetky hranice. Taliansko súrne potrebuje etickú zmenu," vyhlásil predseda vlády.
Nová vláda sa chce zamerať na rýchle oživenie stagnujúceho hospodárstva a boj proti štýlu politiky expremiéra Silvia Berlusconiho. Bude presadzovať prísnejší zákon o konflikte záujmov, tak aby sa už nemohlo zopakovať spojenie politiky a biznisu. Najbohatší Talian okrem mediálneho impéria ovláda i mocné finančné a poisťovacie zoskupenia.
Stredovo-ľavicoví politici ho často obviňovali, že zneužíval svoje postavenie a zmenou zákona docielil, že jeho spoločnosť Mediaset získala až 70 percent trhu s televíznou reklamou.
Prodi chce nový kontrolný úrad, ktorý bude regulovať konkurenciu v oblasti médií. "Zá zásadnú vec považujem opatrenia proti konfliktu záujmov, a to podľa modelov, ktoré už fungujú v iných rozvinutých demokraciách," zdôraznil a odmietol, že ho vedie duch odplaty.
Berlusconi a Mediaset obvinenia odmietajú a vyhlásili, že neočakávajú žiadne väčšie zmeny.
Obrat čaká aj zahraničnú politiku, ktorá sa nasmeruje viac na Brusel a európskych susedov. Vláda chce čo najskôr rozhodnúť o stiahnutí vojakov z Iraku. "Vojna v Iraku a okupácia krajiny boli závažnou chybou," povedal Prodi za piskotu opozičných poslancov, ktorí v júni 2003 vyslali do južného Iraku 3 tisícky vojakov.
Presný termín stiahnutia vojakov nespresnil. Stane sa tak po dohode s irackými úradmi a spojencami, tak aby sa neoslabili kontakty s USA. Talianske médiá odhadujú, že sa o stiahnutí vojakov rozhodne v júli, keď bude parlament rozhodovať o ďalšom financovaní misie.
(hud, čtk, reuters)