BRATISLAVA - Americký senát schválil návrh, aby ďalšou podmienkou na zrušenie vízovej povinnosti bolo, že krajina musí disponovať aspoň 300 vojakmi v Iraku a Afganistane. Dnes ich tam máme polovicu.
Medzi terajšími podmienkami je členstvo v Európskej únii, boj proti terorizmu a nízky počet zamietnutých žiadostí o víza. Z nových štátov únie spĺňa podmienku o počte vojakov len Poľsko.
Rozhodnutie nie je definitívne a potvrdiť ho musí ešte americký prezident George Bush a druhá komora Kongresu. Je málo pravdepodobné, že sa tak stane.
"Vnímame to ako podraz," vyhlásil štátny tajomník ministerstva zahraničia József Berényi pre Hospodárske noviny, ktoré o probléme informovali včera.
Oficiálne stanovisko rezortu je zmierlivejšie. Jeho hovorca Juraj Tomaga tvrdí, že návrh je pozitívny "v tom zmysle, že sa budeme snažiť vplývať na našich amerických priateľov, aby táto legislatívna zmena bola urobená tak, aby zahŕňala aj Slovensko".
O situácii včera rokoval minister Eduard Kukan z SDKÚ s americkým veľvyslancom. Barbara Zigli z americkej ambasády povedala, že si Rodolphe Vallee ministra pozorne vypočul a obe strany budú pokračovať v spolupráci pri napredovaní politiky cestovnej mapy.
Niektorí politici netaja prekvapenie. "Zaskočila nás táto zmena v hodnotení kritérií," povedal Pavol Kubovič z SDKÚ. Adresoval výčitku americkým Slovákom, ktorí podľa neho na rozdiel od tamojších Poliakov nedostatočne lobujú za zrušenie vízovej povinnosti v prospech Slovenska.
"Samozrejme, že to fér nie je a som presvedčený, že táto podmienka je šitá na mieru Poľska," hovorí Gyula Bárdos z SMK.
Dodal, že ak existuje takáto alternatíva, treba o nej rokovať, ale "bol by som radšej, ak by sme mohli zrušiť víza normálnym spôsobom".
Pavol Minárik z KDH hovorí o absencii spravodlivosti. "Vyslať 300 vojakov pre Poľsko a pre Slovensko sú úplne iné počty."
Milan Urbáni z HZDS priznal USA právo na stanovenie si vízových podmienok, ale strana včera podvečer vydala stanovisko, že krok USA nepovažuje za správny.
Naopak Robert Kaliňák zo Smeru hovorí o "nevhodnom spôsobe nátlaku".
Nepredpokladá, že by bol niekto ochotný vysielať ďalších vojakov navyše. "Myslím, že by nikto nechcel riskovať životy našich vojakov len pre vízovú povinnosť".
Ministerstvo obrany takúto alternatívu zatiaľ vôbec neposudzovalo, lebo neexistuje podnet. "V prípade konkrétnej požiadavky zmeny mandátu, počtov, prípadne zamerania budeme sa ňou zaoberať," uviedol hovorca Zenon Mikle. (rp)
Nová podmienka nahráva Poliakom
Americký Senát schválil dodatok k zákonu o imigračnej reforme, ktorý dáva nádej Poliakom, že im Amerika zruší víza. Šanca, že sa tak naozaj stane, je však malá. Priznáva to aj jeden z navrhovateľov dodatku, vplyvný republikánsky senátor Rick Santorum.
Dodatok musí ešte schváliť druhá komora Kongresu Snemovňa reprezentantov. Senátna verzia sa totiž výrazne odlišuje od tej, ktorú prijala Snemovňa reprezentantov.
"V Snemovni je množstvo odporcov zaraďovania nových krajín do bezvízového programu," povedal poľským médiám senátor z Pennsylvánie.
Opatrní sú aj poľskí politici. "Nechváľme deň pred večerom," povedal prezident Kaczyński.
Napriek tomu je dodatok veľmi významným signálom. Viacerí kongresmani sa opakovane pokúšali zrušiť víza pre amerických spojencov z NATO a únie. Až do tohto týždňa však vždy stroskotali hneď pri prvom pokuse.
Podľa dodatku by sa Poľsko dostalo do bezvízového programu ako spojenec zatiaľ na dva roky.
Jedinou z nových členských krajín únie, ktorá nemá s USA víza, je Slovinsko. Zrušili im ich už v roku 1997. Keďže sa tak stalo po madridskom summite, kde krajinu neprizvali do NATO, rozhodnutie mohlo byť kompenzáciou. Americkí diplomati aj Slovinci však podobné tvrdenia odmietajú. (bo)