Špeciálny súd síce vydal rozhodnutie zaistiť všetok majetok obidvoch, ale bude sa to týkať iba nehnuteľností, áut, zbraní a finančných účtov, teda vecí, ktoré podliehajú evidencii zo strany štátu.
Hovorkyňa Špeciálneho súdu Katarína Kudjaková povedala, že slovenský právny poriadok nepripúšťa vstup do domu človeka bez príkazu na domovú prehliadku. Súd sa tak stotožnil s názorom ministerstva spravodlivosti, podľa ktorého "rozsah hnuteľného majetku s výnimkou vozidiel a finančných prostriedkoch na účtoch je nezistiteľný".
Ľudmila Miklovičová z ministerstva povedala, že tento inštitút v minulosti ešte žiadny súd nepoužil, a preto "je celkom logické, že so sebou prináša aj viacero otázok". Súd teda z právneho hľadiska zakázal obžalovaným majetok predávať, ale nemá možnosť fyzicky zabezpečiť to, aby ho naozaj nepredali.
Pôvodne súd o zaistenie žiadal krajský úrad v Košiciach, ktorý uvažoval o tom, že príde k Frunimu domov a cennosti odtiaľ odnesie a uloží do trezoru. Ak by Fruni napríklad dnes nejaký obraz predal, predaj by bol síce neplatný, ale nebolo by možné dokázať, že mu patril.
Súd žiadal zaistiť majetok, lebo Frunimu hrozí trest jeho prepadnutia a navyše je obava, že by sa ho chcel zbaviť. Ak by mu súd takýto trest dal, prepadol by aj majetok, ktorý sa teraz zaistiť nedá - ak by
v domoch ešte nejaký zostal.
Včera na súde s Frunim vypovedal súdny znalec. Podľa neho boli spoločnosti Horizont a BMG v strate a na to, aby mohli vyplácať klientov tak ako mali, by museli mať o 9 miliárd viac.
Z posudku znalca vyplynulo, že vkladateľov pribúdalo postupne od roku 1999 do roku 2001, v roku 2002 ich počet prudko klesol. Vtedy aj polícia po tom, čo Fruni zavrel pobočky pod zámienkou ich predaja americkému investorovi, začala vyšetrovanie. (mož)