Ľubomír Krupár tvrdí, že nemohol ovplyvniť proces preverovania. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Naopak, myslí si, že za kauzou môže byť snaha ľavice diskreditovať pred voľbami koaličné strany, snaha získať kontrolu nad časťou bezpečnostných zložiek, alebo ide o aktivity niekdajších príslušníkov SIS či VOS, ktorých vylúčili práve na základe bezpečnostných previerok úradu.
Krupár tvrdí, že v období, ktorého sa kauza týka, nežiadali o bezpečnostné previerky priamo firmy, ale štátne orgány.
Toto platilo iba do mája 2004, odkedy platil nový zákon. Kauza siaha do obdobia 2003 až 2005.
"Spočiatku ma to prekvapilo, ale je to celkom logické. Neviem si dosť dobre predstaviť, aby niekto napadol proces previerok a nedal do súvislosti orgán, ktorý mal záverečné slovo v rozhodujúcej časti previerok. Nevidím žiadnu súvislosť so svojou osobou a neviem, ako by som mohol ovplyvňovať previerky. Upozorňujem, dostal som vždy podklady podpísané šéfmi tajných služieb a rozhodovali sme na ich základe," hovorí.
Krupár tvrdí, že sa snažil zistiť hneď po svojom nástupe do funkcie v roku 2001, či sa dajú overiť informácie, ktoré dostáva NBÚ od tajnej služby. "Prehral som, nedá sa to. V NBÚ nikto nemôže verifikovať údaje od SIS, ale snažili sme sa získať záporné stanovisko aspoň z dvoch zdrojov."
Voči SIS nemal nikdy žiadne podozrenie, "boli sme vďační za každú informáciu".
Krupár nevie, ako celá kauza dopadne, ani koľko bude trvať vyšetrovanie, lebo dostať sa k niektorým "živým" informáciám od SIS je podľa neho veľmi ťažké. (wm)