Michael Hayden. FOTO - REUTERS |
Mal to byť tvrdý výsluch budúceho riaditeľa Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Nakoniec to však pre štvorhviezdičkového generála vojenského letectva Michaela Haydena dopadlo nad očakávania dobre. Sedem hodín vo výbore pre spravodajské služby ho pätnásť senátorov - republikánov aj demokratov - skôr chválilo ako kritizovalo. Ani jeden nenaznačil, že bude hlasovať proti jeho nominácii.
Vo výbore a aj v celom Senáte by Haydena mohli potvrdiť už na budúci týždeň a za riaditeľa CIA by ho potom vymenovali do konca mesiaca. Hayden sa tak stane už tretím riaditeľom špionážnej služby za posledné dva roky.
Celú profesionálnu kariéru strávil v tajnej službe. Či už ako letecký dôstojník, vojenský atašé v Bulharsku, šéf supertajnej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA), alebo zástupca národného riaditeľa pre spravodajské služby Johna Negroponteho.
Od momentu, ako Bush oznámil jeho nomináciu na šéfa CIA, však čelil tvrdej kritike. Za to, že je príliš zviazaný s armádou a za to, že ako šéf Národnej bezpečnostnej agentúry povolil program odpočúvania amerických občanov.
Senátori sa generála spýtali, či opustí armádu, ak bude stáť na čele civilnej spravodajskej služby. Hayden, v leteckej uniforme a ovešaný množstvom medailí odpovedal jasne: "Fakt, že sa musím rozhodnúť pre nejakú kravatu, ktorú si ráno obliekam, nezmení to, kto v skutočnosti som."
V Kapitole sa verejne dištancoval od niektorých rozhodnutí Pentagonu. Vyjadril nesúhlas s prácou agentov ministerstva obrany v čase, keď bol na čele Douglas Feith. Ten totiž pred začiatkom vojny v Iraku tvrdil, že Saddám má vzťahy s bunkami al-Káidy na Blízkom východe.
Ministrovi obrany Donaldovi Rumsfeldovi zasa vyčítal, že jeho rezort kontroluje až príliš veľkú časť rozpočtu pre tajné služby.
Hayden mal vždy povesť čestného a nezávislého muža, priekopníka národnej bezpečnosti a ochrancu občianskych slobôd. Ako napísal Washington Post, v roku 1999 napríklad ako spravodajský šéf pozval k sebe domov skupinu novinárov a diskutoval s nimi o ochrane súkromia Američanov.
Neskôr však prišlo odhalenie, že to bol práve on, kto je tvorcom plánu odpočúvania mnohých Američanov ako súčasti boja s teroristami. Obhajuje sa tým, že neporušil žiadny zákon a všetko odobrili aj právnici jeho agentúry. Navyše, ani jeden zo senátorov, ktorí boli o programe informovaní, nevyjadrovali nesúhlas.