ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK |
ali každoročne od roku 1997 straty.
"Výsledky hospodárenia spoločností dokazovali nereálnosť podnikateľských aktivít, ktoré spoločnosti vykonávali," povedal znalec na pojednávaní s Vladimírom Frunim, ktorý je spolu s ďalšími tromi ľuďmi obžalovaný z podvodu a porušovania záväzných pravidiel hospodárskeho styku. Spoločnosti podľa Mozoláka neboli ziskové ani v jednej z oblastí, v ktorej vykonávali činnosť. "Nezistil som žiadne podnikateľské zámery spoločností, ktoré by mali viesť k zlepšeniu ich hospodárskych výsledkov," povedal. Na to, aby naďalej vykonávali svoju činnosť, by museli podľa neho prijímať viac nových vkladov od klientov.
K 4. februáru 2002, keď sa zatvorili pobočky spoločnosti BMG Invest, bolo podľa neho splatných takmer 1,2-tisíca zmlúv spolu na 76 miliónov korún. Nebankové firmy počas svojej činnosti podľa Mozoláka vyplácali na základe zmlúv o tichom spoločenstve "neexistujúce podiely na zisku, keďže spoločnosti boli v strate". Spoločnosť BMG Invest takto podľa neho od roku 1998 do konca roka 2001 vyplatila klientom ako podiel na zisku približne 3,7 miliardy korún. Aby si mohla dovoliť vyplatiť takéto podiely, podľa znalca by BMG musela dosiahnuť o 6,8 miliardy korún lepšie hospodárenie.
Ďalších 3,7 miliardy vyplatila klientom podľa Mozoláka v rokoch 1998 až 2001 ako podiel na zisku spoločnosť Horizont Slovakia. "Ak by takéto podiely na zisku mali byť vyplatené z dosiahnutého zisku, spoločnosť Horizont Slovakia by musela dosiahnuť lepšie hospodárenie o 9,7 miliardy korún." (sita, r)