ť deficit štátneho rozpočtu pod maastrichtskú hranicu a znížiť odvody zamestnancov a zamestnávateľov do štátneho fondu na podporu nezamestnaných.
Zvýšenie DPH, ktoré štátu prinesie ročné dodatočné príjmy okolo 25 miliárd eur, musí ešte odsúhlasiť druhá komora nemeckého parlamentu. V Spolkovej rade však majú CDU/CSU a SPD takisto pohodlnú väčšinu.
Proti zvýšeniu DPH sa postavili skoro všetci národohospodárski odborníci. Profesor Michael Hüther z Inštitútu pre nemeckú ekonomiku kritizoval v denníku Financial Times Deutschland, že vyššie príjmy štátu sa použijú takmer výlučne na plátanie rozpočtových dier. Dodal, že sa tak znižuje tlak na to, aby sa pozornosť upriamila na výdavkovú stránku štátneho rozpočtu. Šéfekonóm Deutsche Bank Norbert Walter pre denník Bild povedal, že namiesto zvyšovania DPH mali politici silnejšie okresať subvencie a štátne finančné transfery.
Podpredseda spolkovej poslaneckej frakcie CDU/CSU Michael Meister podľa internetového portálu denníka Süddeutsche Zeitung zdôraznil, že koalícia sa rozhodla obrátiť trend v štátnom rozpočte smerom k odbúraniu schodku, a to zásadným opatrením na "zlepšenie príjmovej stránky štátneho rozpočtu". Diera v rozpočte sa podľa neho nedá odstrániť len krátením subvencií.
Anketa verejnoprávnej televízie ARD ukázala, že 21 percent opýtaných pre zvýšenie cien zamýšľa vydať menej peňazí na dovolenku, 16 percent na auto, 12 chce chodiť menej do kín a reštaurácií a 6 percent plánuje úspornejšie nakupovať potraviny.
V úvodníku denníka Financial Times Deutschland sa píše, že základným problémom Nemecka je zvýšiť zamestnanosť, ako aj rastový potenciál ekonomiky. Komentátor podotýka, že "siahať do vreciek daňových poplatníkov" k tomu neprispieva. "Skôr naopak."