Okresný súd v Trnave rozsudkom pozbavil moju tetu spôsobilosti na právne úkony a ustanovil jej opatrovníka napriek stretu záujmov. Počula som, že proti tomu je možné začať súdne konanie formou žaloby o určenie, že právny úkon je neplatný, nie som si však istá. Zaujímalo by ma aj to, koho mám uviesť ako odporcu a či vec na podanie takého návrhu nie je premlčaná, pretože sa to stalo pred šiestimi rokmi. Na ktorý súd mám návrh podať?
H. K.
Z vašej otázky je zrejmé, že po tom, ako bola vaša teta pozbavená spôsobilosti na právne úkony, jej bol ustanovený zákonný zástupca, s ustanovením ktorého zrejme nesúhlasíte. O spôsobilosti na právne úkony osôb rozhoduje súd v osobitnom konaní. Súd v tomto konaní tiež ustanoví osobe, ktorá bola pozbavená spôsobilosti na právne úkony, zákonného zástupcu (opatrovníka). Za opatrovníka súd ustanoví spravidla príbuzného, alebo inú osobu ochotnú opatrovnícku funkciu prevziať a zodpovedne ju vykonávať. Za opatrovníka môže byť ustanovený aj orgán miestnej správy.
Ustanovený opatrovník je povinný riadne plniť svoje povinnosti, ktoré mu z tejto funkcie vyplývajú, a súd je povinný ho k riadnemu výkonu funkcie viesť. Zákon ustanovuje súdu aj povinnosť vybavovať podnety a upozornenia fyzických osôb a právnických osôb, ak sa tieto podnety
týkajú osoby pozbavenej spôsobilosti na právne úkony, pričom, ak je to v záujme osoby pozbavenej spôsobilosti na právne úkony, súd je povinný urobiť aj vhodné opatrenia. Ak teda podľa vášho názoru nebol v danom prípade ustanovený zodpovedný opatrovník, alebo si opatrovník neplní svoje povinnosti riadne, príp. máte záujem upozorniť súd na iné závažné skutočnosti, môžete tak urobiť formou podnetu, na základe ktorého súd začne konanie. Nepôjde teda o žalobu, ako ste uviedli v otázke.
Zákon neustanovuje, aké náležitosti má takýto podnet obsahovať. Nevyžaduje sa preto, aby podnet obsahoval náležitosti žaloby. V podnete by malo byť aspoň uvedené, na aké skutočnosti má navrhovateľ záujem súd v súvislosti s osobou pozbavenou spôsobilosti na právne úkony upozorniť. Podnet možno podať kedykoľvek a treba ho podať na súde, ktorý o spôsobilosti na právne úkony rozhodol a ktorý ustanovil opatrovníka. Na základe podaného podnetu môže súd z dôležitých dôvodov (napríklad na základe zistenia, že opatrovník riadne neplní svoje povinnosti) opatrovníka funkcie pozbaviť a ustanoviť opatrovníka nového.
Zákon tiež pamätá na situáciu, keď dôjde k stretnutiu záujmov ustanoveného opatrovníka a zastúpenej osoby. Keďže z vašej otázky nie je úplne zrejmé, k akému stretu záujmov v tomto prípade dochádza, môžem len vo všeobecnosti konštatovať, že kolízia záujmov medzi zákonným zástupcom a zastúpeným vylučuje zastúpenie v rozsahu kolíziou zastúpených záujmov účastníkov právneho vzťahu. V takom prípade súd ustanoví osobitného zástupcu, tzv. kolízneho opatrovníka.