Premnožili sa aj na miestach, odkiaľ lesníci po kalamite z roku 2004 vyťažili väčšinu padnutých stromov, napríklad v okolí Starého Smokovca, Tatranskej Lomnice, Kežmarských Žľabov.
Najviac lykožrútov je však podľa lesníkov v Doline Bielej vody, kde drevo ťažili minimálne.
Lykožrúty chytajú do feromónových lapačov. Za normálnej situácie lesníci nájdu v lapači do dvetisíc lykožrútov za dva týždne. Teraz podľa Mariána Šturcela z lesov TANAP-u nájdu len za dva dni 4- až 8-tisíc dospelých lykožrútov. V okolí Starého Smokovca, Tatranskej Lomnice a Kežmarských Žľabov 14- až 16-tisíc. Najhoršie je to v Doline Bielej vody, kde "rozhodnutím Krajského úradu životného prostredia ponechali bez spracovania takmer 30-tisíc metrov kubických kalamitného dreva".
Splnili sa tak predpovede lesníkov aj ich oponentov ochranárov. Jedni tvrdili, že ak popadané drevo rýchlo nevyťažia, lykožrúty sa premnožia. Druhí tvrdili, že ani odvoz dreva nezabráni lykožrútom v premnožení.
O ťažbu kalamitného dreva bojovali lesníci s ochranármi niekoľko mesiacov, až lesníci väčšinu dreva vyťažili. Padnuté stromy nechali len na miestach, ktoré boli dohodnuté. Tam si má príroda poradiť sama.
Marián Šturcel zo Štátnych lesov TANAP-u predpokladá, že lykožrút napadol zdravé stromy na ploche niekoľko stoviek hektárov. "Kde sa dá, tam stromy odstránime, kde sa nedá, bude problém," hovorí.
Lesoochranár Erik Baláž potvrdil, že lykožrútov je priveľa, ale podľa neho to nesúvisí s tým, či lesníci kalamitné drevo odviezli, alebo nechali na zemi. "Najviac spadnutého dreva ostalo v Tichej a Kôprovej doline, kde je lykožrútov najmenej. Naopak, najviac lykožrútov je v oblastiach, kde väčšinu dreva spracovali," tvrdí Baláž. Podľa neho bývajú lykožrútové kalamity po vetrových kalamitách skoro vždy a nedá sa im zabrániť. Navyše tvrdí, že lykožrútové kalamity boli vo Vysokých Tatrách ešte pred kalamitou preto, lebo les bol nekvalitný a "desiatky rokov zle riadený".
Námestník Štátnych lesov TANAP-u Pavol Fabian, ktorý pôsobil aj v okolí Čierneho Balogu, kde pred 10 rokmi tiež padla po smršti časť lesa, hovorí, že také intenzívne rojenie lykožrúta smrekového ešte nezažil.
Feromónové lapače zachytia do 30 percent populácie lykožrúta. V kalamitnom území Vysokých Tatier rozmiestnili 6000 lapačov.
Autor: rf