"Ak bude referendum úspešné, z tejto krajiny sa stane súkromná firma Mila Djukanoviča s názvom nezávislá Čierna Hora," straší opozícia obyvateľov balkánskej krajiny s krásnymi horami a jadranským pobrežím. Podľa nich by určite nemali v nedeľu hlasovať za nezávislú Čiernu Horu.
Argumentom probelehradských politikov je údajné prepojenie čiernohorského premiéra na mafiu. Napriek tomu má najdlhšie pôsobiaci líder na Balkáne, Djukanovič, šance uspieť. Priaznivci nezávislosti majú oproti stúpencom únie so Srbskom asi 10-percentný náskok. Ak sa nestane prekvapenie, jeden z najobratnejších balkánskych politikov, ktorý nemá problém meniť kabáty či podliezať zákony, zavŕši takmer deväťročné úsilie o nezávislú Čiernu Horu. Pred desiatimi rokmi by sa tomu Srbi aj Čiernohorci, ktorých nespája len spoločný jazyk, smiali.
Djukanovič (44) je prezývaný aj chameleón. Bol juhoslovanským komunistom, neskôr spoľahlivým spojencom juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča. Koncom 90. rokov zavetril zmenu a z obhajcu federácie sa stal nadšený čiernohorský nacionalista a odporca Miloševiča.
Stal sa čiernohorským premiérom, neskôr prezidentom a potom opäť premiérom. Po balkánskych vojnách, ktorým sa Čierna Hora vyhla, a sankciách Západu na Belehrad, sa zaplietol do pochybných "kšeftov", najmä pašovania cigariet. Napriek pochybným privatizáciám Djukanoviča medzinárodná scéna akceptovala. Ak v nedeľu uspeje a za nezávislú "Crnu Goru" dá svoj hlas viac ako 55 percent voličov, Európa bude mať aj vďaka nemu o jeden miništátik navyše.