Donášal vraj okrem iných na kaplána legendárneho odborového hnutia Solidarita Jerzyho Popieluszka. Czaikowski obvinenie popiera.
Denník sa odvoláva na dokumenty z archívu komunistickej tajnej polície. Vyplýva z nich, že populárny kňaz bol počas totality jedným z najcennejších agentov štátnej bezpečnosti. Vďaka nemu mal údajne režim okrem iného detailné správy z okolia Jacka Kurona, významného disidenta a spoluzakladateľa Výboru na obranu robotníkov.
"Nikdy som nebol tajným spolupracovníkom komunistickej štátnej bezpečnosti. Ak niekto využil moju dôvernosť, potom sa veľmi ospravedlňujem," komentoval obvinenie Czaikowski.
Historici odhadujú, že v komunistickom Poľsku viac ako 1500 kňazov pôsobilo ako agenti tajnej polície, ktorí donášali predovšetkým na cirkevných hodnostárov.
Vlani doslova celým Poľskom otriasla správa, že k spolupracovníkom patril aj veľmi populárny dominikánsky páter a blízky spolupracovník pápeža Jána Pavla II. Konrad Heimo. Po zverejnení tohto obvinenia vznikla zvláštna komisia, ktorá má okrem iného lustrovať kňazov podozrivých zo spolupráce so štátnou bezpečnosťou.
Podľa poľských historikov komunistická tajná polícia automaticky zakladala spis na každého študenta teologického seminára. Zbierali v ňom materiály, ktoré mali pomôcť kňazov kompromitovať. Sledovali sa aj najmenšie priestupky. Mohli byť pristihnutí v opitosti alebo na stretnutí medzi štyrmi očami so ženou. Veľmi cenné boli údajne informácie o prípadných homosexuálnych sklonoch. Získanými informáciami ich potom vydierali, aby spolupracovali.
Podobné problémy s minulosťou mali rôzni vysokí činitelia katolíckej cirkvi i v susedných krajinách. V zoznamoch bývalej štátnej bezpečnosti na Slovensku figuruje napríklad meno arcibiskupa Jána Sokola, ktorý bol registrovaný ako agent. Pred časom sa i v maďarskej tlači objavila informácia, že bývalý predseda tamojšej biskupskej konferencie kardinál László Paskai bol údajne agentom maďarskej štátnej bezpečnosti v rokoch 1965 až 1974.
(čtk)