FOTO
Jej cieľom je podnietiť samosprávy, aby sa lepšie starali o chudobných a zdravotne postihnutých spoluobčanov.
Cena je v podobe sošky a finančného grantu.
Naposledy si ju prebral primátor Hlohovca Ján Dlhopolček z rúk víťaza predchádzajúceho ročníka, primátora Piešťan Rema Cicutta a paralympionika Daniela Kukľu. Mesto Hlohovec získalo cenu za vybudovanie bezbariérového prístupu do verejných budov.
"Je to veľmi dobrá iniciatíva, veľa si sľubujeme od toho, že budú s nami samosprávy spolupracovať," povedal Branislav Mamojka, predseda Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím.
Pripúšťa však, že niektoré samosprávy majú sťaženú situáciu, lebo zväzy postihnutých nemajú svoje pobočky v každom meste a samosprávy môžu spolupracovať len s tými organizáciami, "ktoré majú sídlo v danej obci".
Hodnotené sú projekty v dvoch kategóriách: Rozvoj životných podmienok občanov so zdravotným postihnutím a Starostlivosť o inak znevýhodnené a sociálne slabé skupiny občanov.
Akciu organizuje ZMOS v spolupráci s Národnou radou občanov so zdravotným postihnutím, ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny, ministerstvom kultúry a agentúrou Abby Art. (zu)
Bariéry z našich budov nemiznú
BRATISLAVA - Bezbariérový prístup má u nás necelá pätina verejných, školských a kultúrnych stavieb, také sú výsledky prieskumu Bezbariérové životné prostredie, ktorý nedávno ukončil Slovenský zväz telesne postihnutých. V rámci Slovenska je bezbariérových len 38 nemocníc a 78 lekární, 36 základných a umeleckých škôl. V Bratislave je takto riešená len jediná vysoká škola, Ekonomická univerzita.
Nevyhovujúce sú nielen staršie budovy, ale aj tie, ktoré sa postavili či zrekonštruoovali v posledných rokoch. Stavebný zákon sa v tomto ohľade často nedodržiava, stavebníkom je ľahšie zaplatiť pokutu ako riešiť bezbariérovosť. "Za posledných desať rokov sa mohla situácia zmeniť oveľa viac," tvrdí Alica Suchá, ktorá bola manažérkou druhej časti prieskumného projektu.
Bezbariérových hotelov a reštaurácií je na celom Slovensku len 379. Podľa Suchej aj tie hotely, ktoré sa v ponuke deklarujú ako vyhovujúce pre vozičkárov, v praxi často vôbec nezodpovedajú požiadavkám postihnutých. Dobrovoľníkov z okresných centier zväzu niekedy vlastníci objektov ani nepustili dovnútra. "Čím je zariadenie na vyššej úrovni, tým má menší záujem o prístup pre postihnutých ľudí. Ich majitelia idú len za ziskom," tvrdí Suchá.
Budovy verejnej správy sú na tom len o niečo lepšie ako súkromné, vyhovuje 189 z preverených takmer 900 budov, čo je asi 21 percent. "Všade sa hovorí o včleňovaní postihnutých do normálneho života. My nepotrebuje, aby nás ľutovali, ale aby nám vytvorili podmienky na normálny život," tvrdí Suchá.
Ladislav Snopko a šéf MOS Michal Sýkora včera vyhlásili tretí ročník súťaže Slovensko bez bariér. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ