ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV TASR
ŠAĽA - V slepačích vajíčkach v okolí Dusla Šaľa sú dvojnásobne vyššie hodnoty dioxínov, ako povoľuje platný limit Slovenska a Európskej únie. Taký je výsledok analýzy, ktorú dali vypracovať Priatelia Zeme v laboratóriu Národného referenčného centra. Skúmané vajíčka pochádzajú z piatich chovov z domácností v mestskej časti Veča a z Trnovca nad Váhom.
"K pravdepodobným zdrojom znečistenia patrí staršia spaľovňa nebezpečných odpadov Dusla, ktorá je pred rekonštrukciou a skládka nebezpečných odpadov pri Trnovci nad Váhom. Nemožno vylúčiť ani chlórové prevádzky v Dusle, prípadne nelegálne spaľovanie odpadov v domácnostiach," povedal predseda organizácie Ladislav Hegyi.
Výsledky analýzy podľa neho neznamenajú, že by sa nemali jesť vajíčka, ale malo by sa zastaviť znečisťovanie. Priatelia Zeme pripravujú informačnú kampaň proti nelegálnemu spaľovaniu odpadov v záhradách. Chcú zbierať nebezpečný odpad zo skládok, založia ekohliadky na zisťovanie a znižovanie počtu nelegálnych skládok odpadu.
"Budeme pripomienkovať aj plánovanú rekonštrukciu spaľovne nebezpečných odpadov v Dusle," povedal Hegyi. Dúfa, že štátna správa si urobí vlastný podrobnejší rozbor a preskúma zdroje možných únikov. Riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre Miroslav Machata povedal, že tak urobí. K opatreniam na znižovanie znečistenia sa prihlásilo aj mesto. "Budeme pozorne posudzovať každý zámer v oblasti priemyslu," povedal šaliansky primátor Tibor Baran.
Vyjadrenie z Dusla sme včera nezískali. (bej)
Čo sú dioxíny
Dioxíny sú toxické látky. Dlhodobo sa nerozkladajú, pretrvávajú v životnom prostredí a živých organizmoch. Poškodzujú imunitný, hormonálny systém, podporujú rast nádorov. Vznikajú ako nepotrebné vedľajšie produkty priemyselných aktivít, kde sa pri spaľovaní používa chlór. Medzi najväčšie zdroje dioxínov patrí metalurgický priemysel, spaľovanie odpadov, chemická výroba na báze chlóru a palivo-energetický sektor.
(zdroj: Priatelia Zeme)