BRATISLAVA - Na Slovensku chýba monitoring, ktorý by skúmal vplyv znečisteného životného prostredia na zdravie ľudí. Hoci v niektorých lokalitách sa viac ako inde vyskytuje jeden druh ochorenia, čo by mohlo súvisieť aj so znečistením okolia, tvrdiť, že znečistené životné prostredie má priamy vplyv na zdravie, sa bez prieskumov nedá.
Podľa údajov z www.enviroportal.sk presná evidencia kožných nádorov ukázala, že v okresoch Prievidza a Martin sa nadmerne vyskytuje rakovina kože. Zistilo sa, že je to spôsobené kontamináciou prostredia arzénom, ktorý vznikal spaľovaním menej kvalitného uhlia s vysokým obsahom arzénu v tepelných elektrárňach.
Na severozápadnom Slovensku je napríklad najvyššia úmrtnosť na rakovinu. Ochorenia horných dýchacích ciest, astmy alebo alergických ochorení sú typické pre veľké mestá ako Bratislava a Košice.
Významný podiel na zdravotnom stave má aj životný štýl, ale Katarína Halzová z úradu verejného zdravotníctva priznáva, že človek, ktorý býva v lokalite s nížšou kvalitou životného prostredia, je vystavený väčšej záťaži.
Na to, aby bola dokázaná jasná súvislosť so životným prostredím, treba urobiť biomonitoring. Členským krajinám to odporúča Európska komisia, ktorá na takéto projekty vyčlení financie.
O grant sa bude uchádzať aj úrad verejného zdravotníctva. V praxi by monitoring znamenal, že vzorke ľudí v zaťaženej oblasti by sa urobili vyšetrenia napríklad krvi a moču, spolu s odsledovaním ich stravovacích návykov.
Na zdravie nevplýva len ovzdušie či voda, ale aj potraviny vypestované v zaťaženej pôde alebo hluk. Človek, ktorý je napríklad často a nadmieru vystavený hluku, je podráždený, má poruchy spánku a môže sa objaviť aj vysoký krvný tlak.
Ministerstvo životného prostredia má zmapované najviac znečistené oblasti. Patria sem okolia veľkých miest, kde je sústredený priemysel.
V bratislavskej oblasti sa na znečistení ovzdušia a vody podieľajú najmä fabriky, v ponitrianskej oblasti v okolí Šale chemická výroba.
Internetový časopis mesec.cz zverejnil rebríček krajín podľa zdravotného stavu a zdravotného štýlu mužov a žien jednotlivých krajín. Porovnal príčiny smrti s rizikovými faktormi (počet fajčiarov, obéznych, konzumáciu alkoholu). Výsledkom týchto údajov je tzv. index zdravia krajín.
Z výsledkov vyplýva, že najzdravšími Európanmi sú Švédi. Po nich Taliani, obyvatelia Malty a Fínska. Krajiny bývalej strednej Európy a Pobaltie sa ocitli na konci. Slovensko skončilo na predposlednom mieste, najhoršie je na tom Maďarsko. (dro)
Zaťažené oblasti
- Bratislavská
- Dolnopovažská
- Ponitrianska
- Pohronská
- Jelšavsko-lubenícka
- Rudniansko-gelnická
- Košicko-prešovská
- Zemplínska
Silne znečistené oblasti
- Bratislava, Žiar nad Hronom, Krompachy
Stredne znečistené oblasti
- Galanta, Nitra, Hnúšťa, Kráľovský Chlmec
Relatívne čisté oblasti
- Horná Súča, Tvrdošín, Kežmarok
Čo zo životného prostredia vplýva na zdravie
- Kvalita ovzdušia
- Bývania a usadlosti
- Dopravné nehody
- Hluk
- Odpad a kontaminované územia
- Radiácia
- Voda a sanitácia
- Potravinová bezpečnosť
- Chemické nebezpečenstvo
- Pracovisko