Da Vinciho kód (The Da Vinci Code) l USA, 2006, 152 minút * Námet: Dan Brown * Scenár: Akiva Goldsman * Réžia: Ron Howard * Kamera: Salvatore Totino * Hudba: Hans Zimmer * Hrajú: Tom Hanks, Audrey Tautou, Ian McKellen, Alfred Molina, Jürgen Prochnow, Paul Bettany, Jean Reno
Erich von Däniken pred polstoročím vytvoril nový žáner: špekulatívnu literatúru, založenú na majstrovskom miešaní faktov a fikcie. Hoci jej priamy prínos pre poznanie je minimálny, kľúčovú rolu zohráva v spochybňovaní. To isté vykonali o dve desaťročia neskôr svojimi knihami Svätá krv a svätý grál či Mesiášov odkaz Michael Baigent, Richard Leigh a Henry Lincoln. Spochybnili základný kameň európskej kultúry: kresťanstvo. Pravda, ani ich slovám, podobne ako Dänikenovým, sa neoddá nekriticky veriť. Ale dojem zostáva. Prebúdza pochybnosti a zvedavosť.
Aj triler Da Vinciho kód, napísaný podľa Svätej krvi, je len priemerným dobrodružným románom. Ba dokonca nie je ničím novým ani zo stránky ideovej, Kazantzakisovmu Poslednému pokušeniu Ježiša Krista nesiaha ani po členky. Ale premyslená reklama i mimovoľná publicita v podobe protestov rôznych cirkví spravili z Brownovho opusu svetový bestseller. Kus, aký si filmový priemysel nemôže nechať ujsť.
Da Vinciho kód je úspešný práve vďaka paranoidno-mysterióznemu pozadiu. Bez neho je ničím. A kým príbeh možno celkom jednoducho prerozprávať do pohyblivých obrázkov, na baigentovské fakty a špekulácie je hraný film prikrátky. Lepšie by im vyhovoval dokumentárny žáner, podobne ako Dänikenovi, lenže dnes zákonitosti priemyslu filmovej zábavy nedovoľujú nakrútiť nič iné, len hraný film s hviezdnym obsadením, trikmi a mnohými efektmi.
Režisér Ron Howard poslúchol. No ak má príbehu porozumieť aj divák, ktorý knihu nečítal, alebo už pozabudol detaily, nemožno sa vyhnúť vysvetľovaniu a doslovnosti. Film preto stojí najmä viac na dialógoch. Akcia sa zakaždým ešte len začína rozbiehať a už ju treba zabrzdiť, aby postavy divákovi vysvetlili historické (a špekulatívne) pozadie.
Druhým problémom sú hviezdy v hlavných úlohách. Audrey Tautou ani Tom Hanks popri všetkom tom vysvetľovaní nedostali príležitosť rozohrať svoje postavy do charakterov, o vzťahoch nehovoriac. Jean Reno tiež zostal len na povrchu, verný osvedčenej maske drsného muža s citlivým srdcom. Pod kožu svojej postavy dospel azda len sir Ian McKellen v role sira Teabinga.
Filmový Da Vinciho kód má za cieľ stať sa hitom tohto roka. A možno sa ním aj stane. Počet premietaných kópií ani utŕžené peniaze však nie sú nijakými dôkazmi kvality. Lebo - v jednom film zostal otrocky verný knihe svojou obyčajnosťou a tuctovosťou.
Príbeh knihy
Americký spisovateľ Dan Brown napísal knihy Digitálna pevnosť (1996), Anjeli a démoni (2000), Bod klamu (2001). Da Vinciho kód je jeho štvrtým dielom. Prví čitatelia ho začali lúskať v polovici marca 2003, doposiaľ sa z románu predalo už viac ako 60 miliónov výtlačkov v 44 svetových jazykoch.
Da Vinciho kód bol prvou Brownovou knihou v slovenčine. Na trhu sa objavila o rok po prvom vydaní v Amerike. "Vedeli sme, že ide o knihu, ktorá ľudí zaujíma, no vtedy ešte nikto netušil, že bude až tak masovo úspešná," vysvetľuje Peter Lipovský zo Slovartu, ako sa toto vydavateľstvo dostalo k bestselleru. "K dnešnému dňu sme predali vyše 150-tisíc výtlačkov a museli robiť niekoľko dotlačí."
Slovart vlani pripravil Da Vinciho kód aj v špeciálnom vydaní, s výpravnými ilustráciami súvisiacimi s dejom knihy. Môžete tu nájsť reprodukcie obrazov starých majstrov, dobové materiály, fotografie a mapy. "Chystáme ešte knihu o filme. Bude tam scenár a zábery z nakrúcania. Do dvoch mesiacov by mala byť na trhu," prezrádza zástupca vydateľstva, ktoré u nás s úspechom predáva všetky diela Dana Browna. (her)