Irán treba vykopnúť z futbalových majstrovstiev sveta. Žiada to časť konzervatívnych poslancov Európskeho parlamentu. Dôvodom sú výroky prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda, ktorý popiera holokaust, hovorí o vymazaní Izraela z mapy sveta a odmieta sa vzdať jadrového programu. Europoslanci preto napísali list prezidentovi futbalovej asociácie FIFA Seppovi Blatterovi. Vyzývajú ho, aby Irán vylúčil zo šampionátu.
Podobný bojkot nie je v športe novinkou. V roku 1992 počas vojny na Balkáne Dánsko nahradilo bývalú Juhosláviu na európskom šampionáte vo Švédsku a napokon aj majstrovstvá vyhralo.
Britský konzervatívec a bývalý rozhodca Chris Heaton Harris navrhol, aby podľa podobného vzorca za Iráncov nastúpil Bahrajn, ktorý skončil v kvalifikácii na druhom mieste. "To vyšle signál, že nie sme proti moslimom, ale iba proti Iránu a jeho politike." Bahrajn prijal iniciatívu so zmiešanými pocitmi. Funkcionári oznámili, že ak treba, ich tím do Nemecka pocestuje.
FIFA už niekoľkokrát zasahovanie politiky do športu odmietla. Iniciatíva konzervatívcov sa nepozdáva ani predsedovi európskych ľudovcov Hansovi-Gerdovi Pötteringovi, ktorý Iráncov trestať nechce. "Situácia je vážna, ale mali by sme používať politické cesty na to, aby sme tlmočili výhrady tamojšej vláde." Slovenský europoslanec Arpád Duka Zólyomi si myslí, že Iránci by mali navštíviť Nemecko a vidieť, ako to v demokracii funguje.
V Nemecku sa diskutuje, či by mal Ahmadínedžád dostať víza, ak sa rozhodne prísť na šampionát. Popieranie holokaustu je podľa nemeckých zákonov trestný čin. Množstvo politikov a náboženských skupín žiada federálnu vládu, aby mu v ceste zabránila. Ministerstvo zahraničných vecí minulý týždeň diplomaticky vyhlásilo, že neočakáva návštevu iránskeho prezidenta.
Svetový šampionát sa začína o 22 dní. Irán na úvod hrá s Mexikom, a to práve v Norimbergu, známom rasovo diskriminačnými zákonmi. Ultrapravicový extrémisti už sľúbili, že budú drukovať iránskemu tímu na znak súhlasu s politikou Teheránu voči izraelskému štátu.
Autor: Štrasburg