Ayaan Hirsi Ali žila v Holandsku v neustálom ohrození pre otvorenú kritiku radikálneho islamu. Dnes mieri do Spojených štátov amerických. FOTO - SITA/AP |
Jedna z najznámejších bojovníčok za práva žien Ayaan Hirsi Ali opúšťa za dramatických okolností krajinu, ktorá mala byť jej druhým domovom. Ešte začiatkom týždňa sedela Holanďanka somálskeho pôvodu v parlamente. Z krajiny, ktorá jej poskytla azyl, občianstvo a napokon tam spravila v liberálnej strane aj politickú kariéru, odchádza.
Hirsi Ali je moslimka, ktorá ostro kritizuje konzervatívnu formu islamu a obhajuje práva islamských žien. Za svoj boj získala rôzne ocenenia a medzi domácimi i svetovými politikmi získala pozíciu prominentky. Mladá sympatická žena je pôvodom zo Somálska. Do Holandska prišla v roku 1992. O desať rokov neskôr, keď už kandidovala za liberálnu stranu VVD, priznala, že pri žiadosti o azyl klamala. Uviedla, že do Holandska prišla priamo zo Somálska a vymyslela si meno aj vek. Do Holandska pritom prišla po pobyte v Keni a Nemecku.
Teraz jej staré prehrešky znovu vytiahli. Ministerka pre imigráciu Rita Verdonková (paradoxne jej stranícka kolegyňa) jej za klamstvá pri žiadosti o azyl pravdepodobne odoberie holandské občianstvo. Nielen z týchto dôvodov sa Hirsi Ali rozhodla odísť z politiky a opustiť krajinu. "Odchádzam smutná, ale s úľavou," povedala novinárom. Neudržala pritom slzy.
Veľký rozruch sa okolo Hirsi Ali strhol v roku 2004 v súvislosti s filmom Thea van Gogha Poddanstvo. K snímke o násilí páchanom na moslimských ženách napísala scenár. Režiséra kontroverzného filmu zavraždili moslimskí radikáli. Po jeho vražde, ktorá v Holandsku vyvolala búrlivú diskusiu o islame a prisťahovalcoch, Hirsi Ali pridelili policajnú ochranu, ktorú má doteraz. Na mŕtvom tele van Gogha našli totiž vrahov odkaz, že je ďalšou na rade.
Jedna z najobľúbenejších političiek reputáciu stratila v priebehu pár dní po odvysielaní dokumentárneho filmu, ktorý odhalil jej klamstvá, tvrdí BBC. Dávno známe skutočnosti jej však pravdepodobne neuškodili tak ako výpovede jej rodičov a súrodencov, ktorí v dokumente tvrdia, že z rodného Somálska nemusela utekať. Hirsi Ali v minulosti vyhlásila, že ušla pred vopred dohodnutým sobášom s bratrancom. Tvrdí, že meno a vek si zmenila, aby ju najbližší nemohli vypátrať. Jej rodina však v dokumente sedí v príjemnom sídle niekde v Keni a hovorí, že Hirsi Ali si vymýšľa.
Aby toho nebolo málo, jej holandskí susedia ju súdnou cestou donútili odsťahovať sa z domu v Haagu, ktorý bol pod stálou ochranou, pretože sa cítia ohrození jej prítomnosťou.
Hirsi Ali mieri do Spojených štátov amerických, kde by mala pracovať pre jeden vplyvný konzervatívny inštitút úzko prepojený s vládou Georgea Busha.