BRATISLAVA – Po nástupe k moci pred dvoma rokmi si vládna koalícia dala záväzok vyrovnať sa so zločinmi z Mečiarovej éry. Vo väčšine prípadov sa tak dodnes nestalo, a preto sa stále častejšie objavujú výhrady najmä k vyšetrovaniu prípadov týkajúcich sa Ivana Lexu. Ten sa momentálne nachádza na neznámom mieste a je na neho vydaný medzinárodný zatykač.
Okrem vlády nespokojnosť vyjadril aj mandátový a imunitný výbor, ktorý dal ministrovi vnútra Ladislavovi Pittnerovi za úlohu do konca januára vypracovať správu o stave vyšetrovania. Niektorí poslanci naznačili, že vyšetrovatelia môžu byť pod politickým tlakom.
Šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor povedal, že by bol radšej, keby sa prípady riešili rýchlejšie. Podľa neho sa pod spomalenie vyšetrovania podpísala skutočnosť, že tieto trestné činy spáchala tajná služba, ale tiež aj to, že parlament dlho rozhodoval o zbavení imunity Lexu.
Členovia mandátového a imunitného výboru nesúhlasia s Ivorovým tvrdením: „Doterajšie výsledky vyšetrovania nevzbudzujú dostatok spokojnosti,“ povedal poslanec SDĽ Ladislav Orosz. Podľa poslanca SOP Mariána Mesiarika je to „čudné, pokiaľ mandátový a imunitný výbor už 15-krát zbavil Ivana Lexu imunity a žiaden prípad nie je dotiahnutý do konca“.
„Ako člen mandátového výboru mám vážne výhrady k materiálom, ktoré pripravujú vyšetrovatelia,“ povedal Mesiarik. Podľa Orosza bol Lexa vo viacerých prípadoch vydaný na stíhanie, aj keď nebol dostatočný sumár údajov: „Každá žiadosť by mala vytvoriť minimálne pocit, že trestný čin bol spáchaný a že trestné stíhanie bude dôvodné.“
Mesiarik hovorí, že výbor nejde po detailoch a chce len zdôvodnenie paragrafu, ktorý mal poslanec porušiť.
Podľa nezávislého poslanca Jána Langoša poslanci nie sú právnici „a súdna sieň do parlamentu nepatrí. Poslanci len rozhodujú o tom, či vydajú svojho kolegu na stíhanie, alebo do väzby. Je to naozaj politické rozhodnutie.“ Langoš povedal, že mandátový a imunitný výbor sa za posledné dva roky dostal do slepej uličky.
Na otázku, či nespomaľuje proces aj prokuratúra, keďže prípady sa niekoľko mesiacov nachádzajú práve tam, Mesiarik odpovedal: „Prokurátor má svoje dôvody, prečo veci preveruje. Najmä ak vyšetrovateľ nedodal dostatočné dôkazy. Obávam sa, že mnohí vyšetrovatelia podliehajú politickým tlakom, a mal som tento pocit pri viacerých, ktorí boli na výbore.“
(ldi)