BRATISLAVA - Zoznam štrajkujúcich zdravotníkov v Bratislave dostal do rúk minister zdravotníctva Rudolf Zajac od riaditeľa fakultnej nemocnice Valeriána Potičného. Ten tvrdí, že Zajacovi dal mená len tých zdravotníkov, čo patria pod Lekársku fakultu Univerzity Komenského.
Predseda lekárskeho odborového združenia Marián Kollár hovorí o prekročení zákona. Oni vraj dali zoznam len Potičnému, aby mohol zabezpečiť prevádzku nemocnice počas štrajku.
Kollár tvrdí, že štátny orgán, teda ministerstvo, nemá právo do zoznamu nahliadnuť a že zdravotníci boli vystavení perzekúciám ministra. Majú o tom svedčiť aj Zajacove vyjadrenia po odvysielaní televíznej relácie 27. apríla, že zariadi vyhodenie tých lekárov-učiteľov, ktorí štrajkujú.
Hovorca ministra Karol Farkašovský priznal, že minister Zajac mal o zoznam záujem, ale len preto, že "išlo o zamestnancov školstva, ktorí nemôžu štrajkovať v rezorte zdravotníctva".
Štrajkový výbor hovorí o porušení medzinárodných zmlúv, ktoré nepripúšťajú zásah štátu do štrajku a zdravotníci sú pripravení "podniknúť ďalšie právne kroky".
Slovenské zákony o ochrane takého zoznamu nič nehovoria, lebo podľa právničky odborového zväzu zdravotníctva Magdalény Laufíkovej "štrajkový zákon neexistuje a nikde nie je upravené, kto a ako má postupovať".
Potičný odmieta, že by štrajkujúcim hrozili perzekúcie "nikto sa im nevyhrážal a ani v budúcnosti ich nikto nebude perzekvovať".
Kollár považuje za hrozbu od ministra Zajaca, že žiadal od rektora zaujatie "principiálneho stanoviska k účasti lekárov-pedagóv na štrajku.
Dekan lekárskej fakulty profesor Pavel Traubner potvrdil, že minister navštívil vedenie fakulty so zoznamom ľudí, ktorí vstupujú do štrajku, ale sankcie vraj nežiadal. "Vysvetlilo sa, že zamestnanci fakulty, ktorí boli na zozname, štrajk podporili, ale sa na ňom nezúčastnili," povedal Traubner.
Zdravotníci fakultnej nemocnice v Bratislave pokračujú v štrajku, ktorý sa začal v apríli, a časť z nich odmieta slúžiť na pohotovosti. Tvrdia, že dodržiavajú Zákonník práce, podľa ktorého môžu viac ako sto hodín ročne na pohotovosti odpracovať len po dohode so zamestnávateľom.
Kollár povedal, že vedenie nemocnice zabezpečuje pohotovosť na viacerých oddeleniach "nariadeniami zo strany riaditeľa" a že táto situácia je do budúcna neúnosná.
Minister Zajac pripustil však, že ak by všetci zdravotníci odmietli služby na pohotovosti a nadčasy podľa Zákonníka práce, v nemocniciach by sa musel zmeniť systém práce.
"Zmenšili by sme počet oddelení a tých ľudí, ktorých by sme takto získali, by sme nasadili na trojzmenné prevádzky," povedal Zajac s tým, že súčasný počet zdravotníkov na to stačil.
S ministrom nesúhlasí člen štrajkového výboru Tibor Barta. Podľa neho z ušno-nosno-krčnej kliniky, kde slúži, odišlo v poslednom čase päť sestier do zahraničia a o pacientov sa nemá kto starať. Zavedením trojzmennej prevádzky by sa navyše súčasné výkony nemocníc znížili o 50 až 60 percent, tvrdí Barta.
(dro, čtk, tasr)