Na výbere lokalít sa podieľala aj inšpekcia životného prostredia. Inšpektorka Tatiana Horecká hovorí, že "ostatní poľnohospodári, či už tradiční, alebo ekologickí, si môžu byť istí, že sa ich to zatiaľ netýka". Jedno pole je totiž ohraničené lesom, ďalšie je síce na otvorenom priestranstve, ale susedí so sójou, s ktorou sa kukurica nedokáže krížiť. V blízkosti tretieho poľa je aj nemodifikovaná kukurica, podľa Horeckej je veľmi ďaleko. Poľnohospodári navyše okolo modifikovanej kukurice vysadia aj niekoľko riadkov bežnej, ktorá dokáže pohltiť peľ z modifikovanej kukurice. Všetky polia budú inšpektori monitorovať, sledovať budú aj dolet peľu. Kukurica sa nebude používať na výrobu komerčných potravín.
Pestovanie GMO kukurice povolila Európska únia, svoje rozhodnutie však prehodnocuje. Členské krajiny môžu jej pestovaniu zatiaľ zabrániť, len ak preukážu, že nové poznatky hovoria o jej škodlivosti. Zákaz musí odobriť aj Brusel.
Pestovaniu GMO sa na Slovensku snaží zabrániť Greenpeace. Inšpekciu životného prostredia požiadal, aby ho zakázala, inšpekcia to odmietla. Slovensko podľa Horeckej stále zostáva krajinou bez GMO. Tri polia totiž predstavujú len "tisícinu promile osevnej plochy Slovenska a asi dve pätiny osevnej plochy kukurice". Osevná plocha kukurice je na Slovensku asi 151-tisíc hektárov. (haj)