Mercedes triedy E - nadišiel čas budúcnosti

Priekopníkom špičkovej techniky možno nazvať nový Mercedes-Benz triedy E, po prvý raz sériovo vybavený elektrohydraulickým brzdovým systémom Sensotronic Brake Control (SBC), novým vzduchovým odpružením Airmatic DC (Dual Control) a elektronicky riadeným ..

Priekopníkom špičkovej techniky možno nazvať nový Mercedes-Benz triedy E, po prvý raz sériovo vybavený elektrohydraulickým brzdovým systémom Sensotronic Brake Control (SBC), novým vzduchovým odpružením Airmatic DC (Dual Control) a elektronicky riadeným dynamicky tvarovateľným sedadlom. Bestseller plný superlatívov sa predstavil na autosalóne v Bruseli. Vonkajší dizajn je dokonalým príkladom pretvorenia dôverne známych nadčasových kriviek do perfektných línií spájajúcich najnovšie chápanie elegancie so športovým duchom. Charakteristické zdvojené predné svetlomety sú spolu s prednou časťou vozidla výraznejšie zaklonené a nápadnejšia je i línia strechy. Limuzína tak naberá na väčšej dynamike a ladnosti. Vonkajšie rozmery boli s minimálnymi odchýlkami zachované, zväčšil sa kvôli komfortnejšiemu vnútornému priestoru rázvor osí kolies o 2,1 cm. Veľkoryso je riešený interiér i batožinový priestor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V interiéri sa kládol dôraz na každý detail a vysokokvalitné materiály. Palubná doska s prístrojovým panelom ponúka maximálnu prehľadnosť a premyslené rozmiestnenie ovládacích prvkov. Nemožno obísť prvky ako vyhrievaný volant, solárne strešné okno zabezpečujúce vetranie zaparkovaného vozidla, alebo štvorzónovú klimatizáciu s individuálnou reguláciou pre každého pasažiera. Nároční zákazníci sa potešia sedadlu, ktoré svoj tvar prispôsobuje dynamike jazdy. Za tajomstvom tejto novinky stojí mikročip, ktorý vyhodnocuje uhol natočenia volantu, priečne zrýchlenie a rýchlosť jazdy. V sedadle sa nachádza množstvo vzduchových komôrok, ktoré sa automaticky podľa situácie napĺňajú alebo vyprázdňujú. Držanie tela cestujúcich sa tak v zákrutách takmer vôbec nemení.

SkryťVypnúť reklamu

Na svetový i slovenský trh príde nová E-čka už v marci tohto roku. Začne sa dodávať s tromi benzínovými a dvoma dieslovými pohonnými jednotkami. E 240 s motorom 2,6 V6/130 kW/177 k, zrýchli z 0 na 100 km/h za 9,1 s, dosiahne maximálnu rýchlosť 236 km/h a priemernú spotrebu 10,7 l/100 km. Modelom E 320 ma objem 3200 cm3, výkon 165 kW/224 k (7,7 s, 243 km/h a 9,9 l/100km). Benzínovú trojicu uzatvára osemvalec E 500 s objemom 5000 cm3 a výkonom 225kW/306 k (6,0 s, 250 km/h a 11,5 l/100 km. Dieselové agregáty majú označenie E 220 CDI ( 110kW/150k, 10,1 s, 220 km/h, 6,3 l/100 km) a E 270 CDI (130 kW/177k, 9,5 s, 233 km/h, 6,5l/100km). Ponuka bude rozšírená ešte o tri dieselové a jeden benzínový motor. Novovyvinuté motory zabezpečia vyššiu dynamiku jazdy, ekologickosť i hospodárnosť. Prevodovky budú šesťstupňové manuálne, alebo päťstupňové automatické.

SkryťVypnúť reklamu

Bezpečnosť: žiadna iná limuzína tejto triedy neposkytuje posádke takú ochranu pri nehode ako práve nová E trieda. Sériovo je vybavená elektrohydraulickým systémom brzdenia SBC (Sensotronic Brake Control), ktorý už na modeli SL dokázal svoje prednosti pri brzdení tak v zákrutách ako i na mokrom povrchu. Systém je poistený hydraulickým obvodom, ktorý pri výpadku elektrického napätia supluje jeho úlohu. Predné airbagy majú v závislosti od intenzity nárazu viacstupňové plnenie, sedadlo spolujazdca je vybavené senzormi, ktoré stanovia hmotnosť pasažiera a napomáhajú tak obmedzovačom sily bezpečnostných pásov. Auto je vybavené množstvom ďalších senzorov aktivujúcich bezpečnostné systémy, napríklad na ochranu pred prevrátením vozidla.

O pohodlnú jazdu sa stará systém vzduchového odpruženia Airmatic DC (Dual Control), ktorý pomocou elektroniky riadi súčasne odpruženie i tlmenie. Reguláciou svetlej výšky v zákrutách alebo pri zaťažení vozidla tak rieši konflikt medzi perfektným komfortom a vysokou dynamikou jazdy. Vzduchové odpruženie Airmatic DC patrí do štandardného vybavenia špičkového modelu E 500 V8, do ostatných verzií triedy E sa dodáva na želanie. (r)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 596
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 326
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 719
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 143
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 352
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 874
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 883
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 369
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu