BRATISLAVA – Reálna cena za káblovú televíziu je vyše 600 korún mesačne. Tvrdí to Asociácia poskytovateľov káblovej televízie združujúca naše najväčšie káblovky vrátane UPC. Tvrdia tiež, že ceny káblovej televízie by sa vyvíjali plynulejšie, ak by káblové televízie nepostihol pred piatimi rokmi rast DPH na 23 percent a o rok neskôr štátna cenová regulácia.
Do zvýšenia dane z pridanej hodnoty rástla priemerná cena rozšíreného súboru medziročne zhruba o pätnásť korún, potom nastal skok až o 40 korún. Štát preto v roku 1999 zareagoval reguláciou cien, ktorá trvá dodnes. Zdražovanie má odvtedy len kopírovať infláciu.
„Investície, ktoré sme vložili, máme doteraz splatené len z jednej tretiny. Väčšina kábloviek je v strate,“ hovorí Robert Ťavoda, prezident asociácie, ktorej trinásť členov vlastní dve tretiny slovenského trhu.
Investori do káblových rozvodov chcú svoje peniaze naspäť, postupné zvyšovanie cien za káblovku je teda pre nich nevyhnutné. Tým viac, že ceny za túto službu sa na Slovensku rozbiehali pred 12 rokmi na prehnane nízkych sumách. Dnešná skutočná cena rozšírenej ponuky sa teda podľa kábloviek pohybuje nad 600 korunami. To zhruba zodpovedá cenovej úrovni v susedných štátoch, keď v Poľsku je to v prepočte asi 543 a v Česku 589 korún.
Podcenenie komunikácie s verejnosťou sa najmä väčším káblovkám vypomstilo v tom, že mnohí zákazníci sa dnes odpájajú alebo prešli na základné súbory. Len za predchádzajúci rok stratili členovia asociácie štyri percentá abonentov. Kým za posledných asi desať rokov vybudovali 430-tisíc zásuviek, dnes je z nich 30-tisíc odhlásených.
Pre každú káblovku sú rozhodujúci zákazníci s rozšírenými súbormi. „Divák so základnou ponukou je pre nás drahší ako divák s rozšírenou, lebo z rozšírených súborov dotujeme základné,“ vysvetľuje Ťavoda. Aj preto porastú i ceny základného programu.
Žiaden člen asociácie, nielen UPC, zatiaľ nemá vysielacie práva od zahraničných verejnoprávnych televízií – českej, rakúskej ani maďarskej – hoci ich vysielajú a dokonca v rozpore so zákonom. „Riešime to prostredníctvom partnerov, ktorí u nás zastupujú tieto televízie združené v európskej únii vysielateľov. Tí partneri nám však nepreukázali, že sú dostatočne legitímni,“ dodal Ťavoda. Ubezpečil však, že české programy nezmiznú zo slovenských kábloviek. (ru)