Metropolita Lavr. FOTO - REUTERS |
rozdelenia, ale o majetok.
Rezolúcia, ktorú v piatok v San Franciscu prijal IV. Koncil Ruskej právoslávnej cirkvi v zahraničí (RPCZ), je doslova prelomová. Síce ešte zďaleka neznamená zjednotenie ruských právoslávnych do jednej obrovskej cirkevnej rodiny, ale hovorí o "obnove vzťahu zahraničnej cirkvi s cirkvou v pôvodnej krajine".
Definitívne zjednotenie bude ešte predmetom množstva rokovaní, ale už teraz, od piatka, môžu duchovní domácej aj zahraničnej ruskej právoslávnej cirkvi slúžiť bohoslužby spolu a veriaci môžu prijímať krv Kristovu z jednej čaše.
Snahy o zjednotenie obidvoch cirkví vyvíja už veľa rokov Moskovský patriarchát na čele s patriarchom celého Ruska Alexejom II. Zatiaľ sa mu však nedarí prekonať rozpor, ktorý má korene v roku 1927. Jeho predchodca metropolita Sergej vtedy podpísal deklaráciu o lojalite sovietskej moci. Duchovenstvo, ktoré z Ruska emigrovalo, na to reagovalo prerušením všetkých stykov s domácou cirkvou. Aj keď sa ideologické rozpory postupne prekonávajú, v hre je teraz majetok.
RPCZ kontroluje v USA, Európe a Austrálii asi 400 farností a zjednocuje asi 500-tisíc veriacich. Ak by Koncil súhlasil s podriadením sa Moskovskému patriarchátu, kontrolu by prevzal Alexej II. Súčasný vodca Koncilu metropolita Východo-americký a Newyorský Lavr by sa musel podriadiť Moskve.
Niektorí predstavitelia Koncilu stále označujú deklaráciu z roku 1927 za zradu bývalého metropolitu Sergeja. Navyše, viacerým duchovným v cudzine sa nepozdáva prepojenie cirkvi na ruskú politickú moc. Zlé jazyky hovoria o podriadenosti patriarchu Alexeja II. Kremľu a nekritickej podpore ruského prezidenta Vladimíra Putina.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME