BRATISLAVA - Výraznou väčšinou schválili akcionári Podtatranskej vodárenskej spoločnosti vstup zahraničného investora, francúzskej spoločnosti Veolia do dcérskej prevádzkovej firmy. Podtatranská vodárenská prevádzková spoločnosť bude spravovať vodovody a kanalizácie pod Tatrami a účtovať vodné a stočné v šiestich okresoch - Kežmarok, Stará Ľubovňa, Poprad, Spišská Nová Ves, Gelnica a Levoča nasledujúcich tridsať rokov.
Francúzi podpíšu dohodu o prevádzke vodovodov a kanalizácií s materskou firmou, Podtatranskou vodárenskou spoločnosťou, ktorá vlastní infraštruktúru - napríklad vodovodné a kanalizačné rozvody. Potom budú riadiť vodné zdroje v regióne a navrhovať cenu vody.
Valné zhromaždenie investora odsúhlasilo, hoci niektoré obce ešte od Fondu národného majetku nedostali akcie. "Ide už o menej ako 20 percent akcií," povedala Tatjana Lesajová, hovorkyňa fondu, ktorý sa na valnom zhromaždení nezúčastnil. Za predaj prevádzkovej spoločnosti Veolii včera hlasovalo 87,63 percenta akcionárov. Podľa riaditeľa spoločnosti Veolia Voda Slovenská republika Tomáša Paclíka je to jasný dôkaz o väčšinovom konsenze obcí.
Generálny riaditeľ Podtatranskej vodárenskej spoločnosti Vladimír Pastorek odmietol zverejniť sumu, za ktorú Francúzi dcérsku prevádzkovú firmu kúpili. "Sme malá firma, rádovo ide o stovky miliónov," povedal.
V médiách sa objavili úvahy, že Francúzi po vstupe do spoločnosti prudko zdvihnú cenu vodného a stočného, ako to údajne urobili aj v zahraničí, čo podľa STV v niektorých krajinách dokonca vyvolalo protesty obyvateľstva. "Zmluvy sú postavené tak, že my len navrhujeme cenu materskej spoločnosti, ktorá je v rukách obcí," povedal Paclík. Ani obce s konečnou platnosťou nerozhodujú o cenách, tie musí odsúhlasiť Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.
O prevádzku podtatranských vodovodov a kanalizácií prejavili záujem Veolia a Ondeo, obe z Francúzska, Gelsenwasser z Nemecka a Severomoravské vodovody a kanalizácie, v tom čase ešte ovládané skupinou Penta. Výberová komisia, zložená z niekoľkých obcí a zástupcov Fondu národného majetku, vybrala v januári 2006 Veoliu.
Česká firma Ondeo, patriaca do skupiny Suez, tender napadla pre procesné nedostatky na Úrade pre verejné obstarávanie a na Najvyššom kontrolnom úrade. (dc)
Prevádzkový modelVodárenská spoločnosť sa rozdelí na dve firmy - materskú, v ktorej zostáva infraštruktúra, teda vodovodné a kanalizačné siete. Jej akcionármi zostávajú mestá a obce. Väčšinou definuje štandardy, dohliada na politiku cien vodného a stočného a investuje do infraštruktúry z vybraného nájomného.
Materská spoločnosť založí dcérsku firmu, do ktorej vstúpi strategický partner. Ten si začne na základe zmluvy prenajímať infraštruktúru od materskej spoločnosti. Obsluhuje zákazníkov, ktorým fakturuje vodné a stočné.