Softvérový gigant Microsoft si sľubuje výraznejší pokles miery pirátstva od pripravovaného operačného systému Windows Vista. Na snímke zakladateľ firmy Bill Gates. ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS
BRATISLAVA - Operačné systémy Windovs v takmer 100-tisíc počítačoch na Slovensku nemajú licencie, zistila firma Microsoft kontrolou, ktorú počas posledných dvoch týždňov urobila cez internet ako súčasť novej kampane proti nelegálnemu softvéru. "Ďalších 550-tisíc počítačov nás ešte čaká," povedal manažér divízie Windows Client spoločnosti Microsoft pre Česko a Slovensko Tomáš Koška.
Kampaň firmy sa volá Výhody legálnych Windows - Upozornenie a už niekoľko mesiacov beží aj v iných krajinách. Každému používateľovi systému Windows, ktorý má počítač pripojený k internetu, sa pri jeho automatickej aktualizácii nahrá do počítača krátky program. "Proces potom funguje tak, že sa aplikácia pripojí na databázu zneužitých registračných čísel a overí, či systém je, alebo nie je legálny," hovorí Koška.
Ak užívateľ nemá licenciu, po spustení počítača sa mu na obrazovke objaví niekoľkokrát za deň oznam: Môžete byť obeťou falšovaného softvéru. Potenciálne obete takto firma vyzýva, aby si kúpili licenciu u najbližšieho predajcu operačných systémov Windows XP.
Microsoft očakáva na Slovensku podobné výsledky ako v Česku. "Očakávame, že znížime mieru softvérového pirátstva približne o jedno percento," povedal Koška.
Výsledky kampane hovoria, že najväčší podiel nelegálneho systému Windows je v Košiciach, Prievidzi a Ružomberku. Nelegálny operačný systém tam používa viac ako polovica otestovaných počítačov. "V spolupráci s partnermi zameriame teraz naše aktivity na regióny s najvyšším podielom nelegálnych používateľov a firiem," hovorí Koška. Najmenší podiel nelegálnych kópií systému Windows je v okolí Bratislavy, Banskej Bystrice a v okolí Trenčína.
Microsoft zatiaľ nehrozí žalobami, ale dáva najavo, že o nelegálnych používateľoch vie. Môže totiž vystopovať, cez ktorého poskytovateľa internetu je zákazník pripojený.
Mnohí používatelia sú podľa Microsoftu len obeťami predajcov či známych. Zatiaľ čo si používateľ myslí, že má Windows legálne zakúpený spolu s počítačom, nemusí to byť pravda. Stáva sa to najmä pri neznačkových a skladaných počítačoch.
Tak ako pri predchádzajúcich kampaniach aj tentoraz sa na internete objavila "oprava" od hackerov, ktorá upozornenie od Microsoftu oklame. "Je to krátkodobé riešenie," tvrdí Koška. Podobne ako v minulosti aj teraz firma program na kontrolu pravosti Windows aktualizuje. Podľa správ z internetu urobili hackeri opravu za menej ako 24 hodín, odkedy spoločnosť kontrolný program spustila.
Miera nelegálnych používateľov Windows (v %)*
Košice 55
Prievidza 54
Ružomberok 54
Liptovský Mikuláš 53
Snina 53
Rožňava 52
Svidník 51
Slovensko** 48
* z tých, čo doteraz skontrolovali
** odhad Zdroj: Microsoft
Autor: IVAN KAHANECPAVOL REMIAŠ