FOTO
BRATISLAVA - Po niekoľkých rokoch začala aj slovenská polícia vyšetrovať tunelovanie Harvardského priemyselného holdingu. Hoci v Českej republike predstavitelia holdingu Viktor Kožený a Boris Vostrý čelia obvineniam a je na nich vydaný medzinárodný zatykač, na Slovensku sa nič nedialo. Až koncom apríla podal trestné oznámenie aj na Slovensku terajší likvidátor fondov Zdeněk Častorál.
Vo štvrtok niekoľko hodín vypovedal na Úrade boja proti korupcii. Podľa neho vytunelované peniaze objavili minulý rok na Slovensku, a to hneď v niekoľkých firmách - Druhá strategická, TASS Invest či TASS Holding. V Druhej strategickej je členom predstavenstva predseda Slovenského hokejového zväzu Juraj Široký, v ostatných figuruje podnikateľ Tomáš Ševčík, ktorý má adresu v Prahe. Majetok sa mal na Slovensku objaviť v roku 2005.
Spoločnosť Druhá strategická má v telefónnom zozname zverejnené len faxové číslo, na otázky včera nikto nereagoval. V jej dozornej rade kedysi pôsobila aj súčasná šéfka Daňového riaditeľstva Maria Machová. Ani ona na otázky neodpovedala. Častorál hovorí, že vie, prostredníctvom akých bánk peniaze na Slovensko prišli. Malo by ísť o peniaze z predaja akcií ruskej ropnej firmy za viac ako 200 miliónov dolárov, ktorú vlastnil holding. Hoci mali byť rozdelené akcionárom, zmizli na Cypre a Belize. Teraz by časť z nich mala byť na Slovensku.
Celé rozkrádanie podľa Častorála organizuje Koženého priateľ Boris Vostrý zo štátu Belize, kde sa skrýva pred českou políciou. On bol prvým likvidátorom Harvardského priemyselného holdingu. Častorál hovorí, že na pokyn Vostrého došlo aj k ukradnutiu majetku spoločností Union Lesní Brána, Intesunion a VÚSU, ktoré tiež patrili holdingu. Všetko prostredníctvom spoločnosti v Belize Daventree Resources Ltd.
K téme sa nevyjadruje ani Široký. "Harvardy majú dobrú minulosť, nemusíte sa obávať o to. Keď skončím s hokejom, vyjadrím sa k Harvardom, lebo sa budem venovať biznisu na sto percent," tvrdí médiám.
Častorál si myslí, že vplyv Širokého bol dôležitým motívom pri konaní Ševčíka a Vostrého. Široký bol tiež podľa neho "akýmsi garantom" dvoch podvodných trustov, ktoré založili Vostrý a Ševčík na Cypre.
"Evidujeme písomné trestné oznámenie, zatiaľ sa nebudeme vyjadrovať," povedal policajný hovorca Martin Korch. (mož)
Na začiatku bol veľký podvodTunelovanie Harvardských fondov sa začalo v roku 1992. Vtedy každý, kto vlastnil kupónovú knižku, mohol svoje body vložiť do podniku a získať tak podiel na štátnom majetku. Body však mohol investovať aj cez fondy, jedny z nich, Harvardské, založil Viktor Kožený. Ten ľuďom sľuboval, že im za ne vyplatí 10-tisíc korún.
Takto získal Viktor Kožený 60 miliárd korún, za ktoré skúpil akcie firiem. Potom ich previedol na Cyprus, kde cenné papiere predal a nakúpil bezcenné. Tie potom vrátil naspäť do fondov.
Keď sa fondy dostali vzhľadom na toto konanie do likvidácie, likvidátorom sa stal Koženého kamarát Boris Vostrý. Majetok v hodnote vyše 20 miliárd predal Koženého blízkym firmám za 10 miliárd, ale peniaze do holdingu nikdy neprišli.
Kožený teraz sedí vo väzení v Nassau na Bahamách a čaká na rozhodnutie o vydaní do Spojených štátov amerických pre podozrenia z korupcie. V októbri 2003 pre Českú televíziu povedal: "Existuje vážne podozrenie, že tých 200 miliónov dolárov bolo zneužitých v osobný prospech pána Širokého a pána Vostrého." (mož)
Zakladateľ Harvardských fondov Viktor Kožený (na snímke hore) sedí momentálne vo väzbe na Bahamách. Časť peňazí z vytunelovaných fondov mala údajne skončiť v spoločnosti, kde figuroval predseda hokejového zväzu Juraj Široký (na snímke dole). FOTO - ARCHÍV ČTK A TASR